به گزارش خبرگزاری ایلنا، استاد محمدرضا شجریان پس از دو سال، مهرماه سال‌جاری به‌مدت هفت شب در تهران و شش شب در شیراز به‌روی صحنه می‌رود.

طبق برنامه‌ریزی‌های اولیه قرار است کنسرت استاد محمدرضا شجریان و گروه «شهناز» در تهران، به‌مدت هفت شب در تالار همایش‌های برج میلاد برگزار شود. اما زمان دقیق برگزاری کنسرت‌های پیش رو، پس از دریافت مجوز کنسرت اعلام خواهد شد. گروه شهناز همچنین از بیستم مهرماه در شهر شیراز به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

+ نوشته شده در جمعه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۹ساعت 14:35 توسط فرمیر |

به نقل از سایت دل آواز:

استاد شجریان و گروه شهناز این هفته کنسرت‌های خود را در آمریکا به پایان رساندند. این کنسرت‌ها در شهرهای شیکاگو، آتلانتا، واشنگتن، هیوستن، سیاتل، برکلی و لوس‌آنجلس در میان شور و استقبال مردم برگزار شد.همچنین استاد در رابطه با سازهای ابداعی خودشان در دانشگاه UCLA سخنرانی داشتند و برای علاقمندان ایرانی و خارجی توضیحاتی را در این رابطه بیان نمودند و به سوالات آنها پیرامون سازهایشان پاسخ دادند. گروه شهناز آخر این هفته به کانادا می‌روند تا کنسرت‌های خود را در شهرهای ونکوور و تورنتو برگزار نمایند.

+ نوشته شده در شنبه پانزدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 16:50 توسط فرمیر |

روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت 1389 پارلمان ایالت غربی استرلیا در شهر پرت میزبان استاد محمدرضا شجریان، استاد مجید درخشانی و چهار نفر دیگر از اعضای گروه شهناز بودند.
در این دعوت استاد و همراهان پس از بازدید از مکان پارلمان در میهمانی نهار که به مناسبت این دیدار برپا شده بود شرکت کردند.
+ نوشته شده در چهارشنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 17:48 توسط فرمیر |

کنسرت همایون شجریان و گروه «همنوازان حصار» به‌مدت دو شب تمدید شد. بنا به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این برنامه در روزهای جمعه و شنبه، سوم و چهارم اردیبهشت‌ماه ساعت ۱۹ در تالار اندیشه‌ی حوزه‌ی هنری برگزار خواهد شد.

به‌گفته‌ی علی قمصری، سرپرست گروه، این اجرا به‌لحاظ تعداد قطعات و نوازندگان هیچ تفاوتی با کنسرت‌هایی كه در برج میلاد در روزهای سی‌ام و سی‌ويکم فروردین برگزار می‌شود، ندارد. زمان پیش‌فروش بلیت‌های این اجرا به‌زودی اعلام می‌شود و قيمت بليت‌ها نيز قطعاً با اجرای برج ميلاد متفاوت خواهد بود.

بنا به اعلام سایت دل آواز فروش بلیت این کنسرت از طریق سایت شجریان کنسرت از ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه اول اردیبهشت‌ماه آغاز خواهد شد.

پی‌نوشت: در خبر اولیه‌ی خبرگزاری ایسنا، تاریخ برگزاری به اشتباه دوم و سوم اردیبهشت ذکر شده بود که به این ترتیب اصلاح می‌شود.

+ نوشته شده در چهارشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 8:19 توسط فرمیر |

با توجه به استقبال گسترده‌ی علاقه‌مندان شرکت در کنسرت همایون شجریان در تهران، گروه برگزاری کنسرت درصدد است تا این اجرا را برای یک شب تمدید کند. محمدعلی رفیعی، مدیر برنامه‌های شرکت دل‌آواز توضیحاتی در این‌باره ارایه کرد.

به‌گزارش وب‌سایت «شجریانی‌ها»، رفیعی با بیان اینکه استقبال گسترده‌ی علاقه‌مندان موجب تلاش برای تمدید این کنسرت است اعلام کرد: «در نظر داشتیم که روز چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹، کنسرت را تمدید کنیم که این مهم امکان‌پذیر نشده‌است.»

وی همچنین اعلام کرد: «تمدید کنسرت همایون شجریان در تهران قطعی نیست و در تلاشیم تا یک شب دیگر به این اجرا اضافه کنیم.»

مدیر برنامه‌های شرکت دل‌آواز همچنین درباره‌ی بهای بلیت‌های ارایه‌شده برای شرکت در کنسرت تهران ابراز داشت: «قیمت‌های این کنسرت به نسبت اجراهایی که در این سالن انجام می‌شود، در پایین‌ترین سطح خود است و این موضوع همواره مورد توجه ما بوده است.»

گفتنی‌ست فروش بلیت کنسرت همایون شجریان و گروه «همنوازان حصار» به‌سرپرستی علی قمصری روز پنج‌شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۸۹ به‌صورت اینترنتی انجام شد و در کمتر از ۶ ساعت بلیت‌های این اجرا به‌فروش رفت.

بنابر برنامه‌ی فعلی، این کنسرت در روزهای دوشنبه سی‌ام و سه‌شنبه سی‌ویکم اردیبهشت در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در دوشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۹ساعت 11:5 توسط فرمیر |

علی قمصری

متولد 1362 – تهران
ساز : تار
دانشجوی کارشناسی ارشد و هم اکنون مشغول تدریس ساز و آهنگسازی می‌باشد و 17 سال سابقه فعالیت در این رشته را دارد.
وی برگزیده اول جشنواره جوان در سال 1380 است.
تاکنون با گروه های اشتیاق همکاری داشته و کنسرت هایی با گروه سرمد برگزار نموده است. همچنین در آلبومهای "نقش خیال" "شور پریشانی" ، "سرو روان" و "آب، نان، آواز"  و "خمیده در خطوط موازی" به عنوان نوازنده و آهنگساز شرکت داشته است.

 مصباح قمصری

متولد 1365 – تهران
ساز : کمانچه باس و سازهای کوبه ای
دارای مدرک کاردانی رشته موسیقی است و هم اکنون مشغول کارهای صدابرداری می باشد.
وی از اساتیدی چون سرهنگ افشار تعلیم دیده است.
در آلبومهای "نقش خیال" "شور پریشانی" ، "سرو روان" شرکت داشته است.

نگار خارکن

نوازنده کمانچه
متولد 1362 تهران
کارشناسی موسیقی دانشکده عالی موسیقی – دانشجوی کارشناسی ارشد موسیقی
فراگیری کمانچه نزد: اردشیر کامکار – هادی منتظری – سعید فرجبوری
کنسرت های متعدد در داخل ایران و همکاری با گروه هایی از قبیل : هم آوایان سال 86 – حسین علیزاده، گزوه مولوی شهرام ناظری سال 87 ، گروه اشتیاق و کوارتت زهی 87 ، استاد محمدرضا شجریان، همراهی با گروه شهناز در کنسرت های اروپا 88
اجرای کنسرت های متعدد در آلمان و فرانسه

 نوشین پاسدار

متولد 1359 – تهران
ساز : عود
دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته موسیقی است و هم اکنون مشغول تدریس در هنرستان موسیقی دختران و آمورشگاه های موسیقی می باشد.
وی ازاساتیدی چون استاد منصور نریمان ، حسین بهروزی نیا، ارشد طهماسبی و محمدرضا ابراهیمی بهره برده است.
وی برگزیده اول جشنواره فجر در سال 76 و 77 است.
در آلبوم "سوگواران خموش شرکت داشته است.

 سهراب پورناظری

متولد 1362 – کرمانشاه
ساز : کمانچه و تنبور
دارای مدرک کارشناسی رشته موسیقی است و سابقه 17 ساله در این کار را دارد و در این سالها کنسرت هایی در ایران و کشورهای اروپایی و آمریکا داشته است.
وی ازاساتیدی چون استاد اردشیر کامکار ، کیخسرو پورناظری، حمیدرضا نوربخش بهره برده است.
در آلبوم "حبرانی"، "مستان سلامت می کنند" ، سیود سور"، ناشکیبا"، "سرو روان"، "یشتمان"، "افسانه تنبور"،"پنهان چو دل" و "دیار مهر" شرکت داشته است.

سامان صمیمی

سامان صمیمی
نوازنده کمانچه
متولد 1356
آموزش ویولن ایرانی از کودکی نزد پدر و فارغ التحصیل نوازندگی ساز ویولن در دوره کارشناسی ارشد از دانشگاه هنر تهران. مدرس هنرستان عالی موسیقی و کنسرواتوار تهران. اجرای کنسرتهای متعدد به همراه گروه اشتیاق در ایران و اروپا. عضو ارکستر زهی پارسیان. آموزش ویولون نزد ابراهیم لطفی، دکتر ستاره بهشتی و روبن کاسمین و بهره مندی از محضر استادانی چون هادی منتظری و اردشیر کامکار.

 علی اصغر عربشاهی

متولد 1365 – اهر
ساز : تار و سه تار
دارای مدرک کارشناسی رشته موسیقی است و سابقه 10 ساله در این کار را دارد و هم اکنون به عنوان نوازنده و مدرس موسیقی مشغول به کار می باشد.
در این سالها کنسرت هایی با گروه غوغا و اشتیاق داشته است.
وی ازاساتیدی چون استاد حسین عربشاهی ، بهرام ساعد و هوشنگ ظریف بهره برده است.
وی برنده رتبه اول تکنوازی در تهران و سوم جشنواره دانشجویی می باشد.

 حسین رضایی نیا

نوازنده‌ی دف و دایره
متولد 1354 در تهران
آغاز فعالیت از سال 1371 بیژن کامکار
سابقه‌ی فعالیت‌های هنر :آغاز فراگیری موسیقی در سال 69 با ساز سنتور و سپس یادگیری دف در مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی، نوازنده‌ی دف ارکستر سمفونیک تهران به‌رهبری زنده یاد فریدون ناصری، برگزاری کنسرت‌های متعدد با گروه موسیقی «شمس» (استاد کیخسرو پورناظری) و «مولوی» (استاد شهرام ناظری))، نوازندگی دف در آلبوم‌های گوناگون از جمله «گل آتش»، «پنهان چو دل» و «غوغای عشقبازان» و "رندان مست" و "صوفی"و "خیال انگیز"، همراهی با گروه موسیقی «آوا» و استاد محمدرضا شجریان در کنسرت‌های تهران و اصفهان سال 86 و تور کنسرت بهاره در آمریکای شمالی در سال 2008 و تور اروپا ، گروه شهناز تابستان 88.

 همایون نصیری

متولد 1360 – تهران
ساز : دمام و سازهای ضربی
دیپلم رشته موسیقی می باشد و هم اکنون به عنوان نوازنده مشغول به کار است.
کنسرت هایی با گروه های پاپ از جمله با محمد اصفهانی ، علیرضا عصار و نیز همکاری با گروه اشتیاق داشته است و در ضبط آلبومهای بسیاری با هنرمندانی چون شهرام ناظری، علیرضا عصار(فیه ما فیه)، بابک امینی، سلیمانی پور، اردشیر کامکار، اردوان کامکار، احمد پژمان و بسیاری دیگر همکاری داشته است.
وی ازاساتیدی چون استاد محبی بهره برده است.

آیین مشکاتیان

متولد 1370 – تهران
ساز : تمبک
دیپلم رشته ریاضی – فیزیک .  هم اکنون به عنوان نوازنده مشغول به کار است.

اساتید: استاد پرویز مشکاتیان، جمشید محبی ، بهزاد میرزایی و نوید افقه .

سابقه‌ی فعالیت‌های هنر :آغاز فراگیری موسیقی در سال 79 با ساز تنبک و سپس یادگیری سنتور نزد استاد پرویز مشکاتیان، دو نوازی در آلبوم‌ "تمنا" یا استاد پرویز مشکاتیان، همکاری با بهداد بابایی، عضو گروه عارف (استاد پرویز مشکاتیان) .

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۸۹ساعت 19:48 توسط فرمیر |

در نشست مطبوعاتی که امروز تشکل شده بود استاد شجریان سه ساز جدید خود را معرفی کرد و اعلام کردند از این سازها در کنسرت‌های اخیر استفاده خواهند کرد.

معرفي ساز جديد كرشمه در نشست خبري شجريان

معرفي ساز جديد بم صراحي در نشست خبري شجريان

تار بدون کاسه ساخت آقای بوستانی که قابلیت اجرایی همان ساز تار را دارد.

معرفي ساز تار بدون كاسه در نشست خبري شجريان

عکس ها از خبرگزاری فارس و ایسنا


قسمتی از گزارش خبرگزاری فارس از نشست مطبوعاتی « استاد شجریان»

نواي ساغر، صراحي، بم صراحي و كرشمه در اروپا و تهران

استاد شجريان با اشاره به حضور سازهاي جديد در كنسرت‌هاي آينده‌اش گفت: در اين كنسرت‌ها سازهاي جديدي چون صراحي، بم صراحي و ساغر را همراه با نوازندگان جديد در اركستر خواهيم داشت و سازهاي ديگري چون كرشمه را نيز معرفي خواهيم كرد.
ایشان با اشاره به سازهاي ابداعي جديدش افزود: بم صراحي را به جاي ويلنسل و ساغر را كه از خانواده تار است را به جاي بم تار در اركستر خواهيم داشت. كرشمه را نزديك خانواده عود ساخته‌ام كه صدايي شبيه عود دارد.من همچنين سازي را با دو دف ساخته‌ام به طوري كه هر دو طرف ساز دف است البته اين ساز هنوز تكميل نشده و من از حسين رضايي‌نيا خواسته‌ام تا با تمرين بر روي اين ساز بتواند صداهاي متفاوتي از آن توليد كند. 

استاد شجريان: در ساز سازي 80 درصد به نتيجه رسيده‌ام

در ادامه اين نشست شجريان با اشاره به اهداف خود در ساخت سازهاي مختلف بيان داشت: ما در طول ساليان دراز سازهاي سنتي داشته‌ايم كه در ساختار آنها هيچ تغييري نداده‌ايم كه خود باعث شده اركسترهاي ما تنها يك صدا داشته باشند. اما به عقيده من ما نياز داريم رنگ‌هاي زيادي را وارد اركستر نماييم.
وي ادامه داد: از آنجايي كه بخش بم اركسترهاي ما هميشه دچار مشكل هستند و من بيش از هر كس ديگري اين نياز را احساس كرده‌ام از سالها پيش به فكر ساخت سازهايي بوده‌ام كه پاسخگوي اين نياز باشند.
اين خواننده بيان داشت: به دنبال برطرف كردن اين نقطه ضعف و با مطالعه‌اي كه سال‌هاي زياد در سازهاي ايراني و خارجي داشته‌ام و با جستجو در سازفروشي‌هاي مختلف دنيا ،تحقيقاتم را آغاز و در اين دو- سه سال شروع به ساخت سازهايي براي اركستر كرده‌ام كه خوشبختانه هم اكنون 80 درصد به نتيجه رسيده‌ام.
استاد آواز ايران در ادامه با تشويق سازسازان براي ساخت سازهاي متفاوت گفت: من ساخت ساز را شروع كرده‌ام تا سازسازان نيز تشويق شوند كه با حفظ اصالت‌هاي خود، سنت‌هاي خود را بشكنند چرا كه به عقيده من بايد اصالت‌ها را حفظ و سنت‌ها را زير پا گذاشت تا در هر زمينه‌اي بتوانيم ابداعات جديدي انجام دهيم.
وي افزود: غرب هميشه به عنوان يك ميراث فرهنگي به ما نگاه كرده اما ما نمي‌خواهيم اين كار را ادامه دهيم. البته آن چيزي كه به ما رسيده را حفظ مي‌كنيم اما براي حال و آينده هم بايد چيزهاي جديدي داشته باشيم و مطابق با جامعه خود و ديگر جوامع رشد كنيم.

خبرگزاری فارس

+ نوشته شده در شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۸ساعت 22:0 توسط فرمیر |

آه باران «استاد شجریان» منتشر می‌شود.

آلبوم موسیقی «آه باران» با صدای «محمد رضا شجریان» و به یاد بزرگانی چون حسین یاحقی,‌مرتضی محجوبی, رهی معیری و بنان ساخته شده  که شنبه 22 فروردین در بازار موسیقی منتشر می‌شود.

به گزارش سرویس فرهنگی حیات به نقل ازموسسه فرهنگی هنری دل آواز،  آخرین اثر محمدرضا شجریان در  فرم و فضای موسیقی "گلها" تنظیم شده  است.
این آلبوم شامل 7 قطعه در مایه دشتی است که 4 قطعه آن به صورت ارکسترال همچون «دیدی ای مه» با آهنگسازی حسین یاحقی و شعری از رهی معیری،«نوای نی» با آهنگسازی مرتضی محجوبی بر اساس شعری از رهی معیری و «آه باران» با آهنگسازی محمدرضا شجریان بر روی شعری از فریدون مشیری در کنار دو قطعه ساز و آواز همراه با پیانوی فخری ملک پور و تار فرهنگ شریف بر اساس اشعار حافظ و عطار و یک قطعه چهار مضراب تار به همراه تنبک همایون شجریان تنظیم شده است.
بنابراین گزارش، در آلبوم «آه باران» که توسط مزدا انصاری تنطیم شده،
 هنرمندانی چون :

فرهنگ شریف: تار، فخری ملک‌پور: پیانو، همایون شجریان: تنبک ، ارسلان کامکار: ویلن، علی رحیمیان، علی جعفری پویان و سینا جهان‌آبادی :ویلن، میثم مروستی و سهراب برهمندی: ویولا، کریم قربانی: ویلنسل، ناصر رحیمی: فلوت، ایمان جعفری پویان: کلارینت و علی رزمی: تار، استاد آواز ایران را همراهی کرده‌اند.

حیات

  • فکر نمی کنم با خبری بهتر از این می تونستم وبلاگ رو به روز کنم...                                       من که بی صبرانه منتظر شنبه هستم.
+ نوشته شده در چهارشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 9:35 توسط فرمیر |


جام جم آنلاين: دوره عالي كارگاه آواز «محمدرضا شجريان» با حضور منتخبين اين كارگاه برگزار خواهد شد.
«ايليا محمدي‌نيا» مدير روابط عمومي تالار آسمان در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس گفت: به دنبال برگزاري دوره‌هاي كارگاه آواز توسط استاد شجريان، ايشان قصد دارند بعد از اتمام اين كارگاهها، يك دوره عالي را براي منتخبين برگزار كند.


وي در خصوص زمان برگزاري اين دوره ادامه داد: زمان آن مشخص نيست چرا كه هم اكنون كارگاه سوم توسط استاد در حال برگزاري است و ممكن است بعد از اين دوره يا كارگاه چهارم و يا دوره عالي برگزار شود.


محمدي‌نيا خاطر نشان كرد: كارگاه سوم استاد شجريان در حال حاضر با حضور 45 هنرجو هر هفته در تالار آسمان فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود كه در هر كارگاه استاد 4 ساعت زمان را براي آموزش اين هنرجويان صرف مي‌كند.

منبع : خبرگذاری جام جم
+ نوشته شده در یکشنبه بیست و نهم دی ۱۳۸۷ساعت 20:57 توسط فرمیر |

 

atashe sabz.jpg


فيلم  آتش سبز هم اکنون روی پرده ی این سینماها می باشد

سينماهای تهران
نام سينما آدرس تلفن
سينما سپيده تهران خيابان انقلاب 66417670
سينما شهر تماشا تهران میدان انقلاب-ضلع غربی 66948730-66427189
سينما فرهنگ تهران خیابان شریعتی-قلهک 22601205
سينما پایتخت تهران میدان هفت تیر-مفتح شمالی- نبش ملایری پور 88312631

سایت رزرو اینترنتی بلیت


کوتاه از فیلم

فیلم سینمایی «آتش سبز» بر اساس افسانه کهن «سنگ صبور» و داستان شکل گیری ارگ تاریخی بم با محوریت زندگی دختری به نام «ناردانه» است که در کودکی خبر ازدواجش با یک مرد مرده را میشنود و برای گریز از این سرنوشت خوف انگیز گام در راهی دشوار میگذارد.«آتش سبز» این دو افسانه را در طول تاریخ حکایت می کند. عزت‌الله انتظامي، مهتاب كرامتي، مهدي احمدي، فرخ نعمتي، آهو خردمند، پگاه آهنگراني و هوشنگ قوانلو در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند. اين فيلم در بيست و ششمين جشنواره فيلم فجر لوح سپاس و پلاک طلايي سيمرغ بهترين اثراز نگاه ملي را دريافت كرد.لازم به ذکر است که این فیلم از روز چهارشنبه ششم آذر ماه 1387 بر روی پرده سینماهای تهران رفت.و در 18 روز اکران خود 14 میلیون تومان فروش داشت.

 

نشست نقد و بررسی فیلم "آتش سبز" پس از نمایش

نشست نقد و بررسي فيلم «آتش سبز» پس از نمايش، باحضور کارگردان، تهیه‌کننده و جمعی از بازیگران این فیلم در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد. در این نشست، خسرو سینایی هم حضور داشت که پیشتر با قاسم قلی‌پور در مقام تهیه‌کننده و مهدی احمدی به عنوان بازیگر در پروژه «عروس آتش» همکاری کرده بود.

عزت‌الله انتظامي در اين مراسم ضمن بيان اين مطلب كه علي‌رغم بيماري‌اش به دليل احترامي كه براي دانشجويان قائل است در اين مراسم شركت كرده، افزود: من محمدرضا اصلاني را سال‌هاست كه مي‌شناسم. از زماني كه «شطرنج باد» را ساخت پي بردم كه او آدم عميقي بايد باشد؛ ولي هيچوقت با او آشنا نبودم و از دور شاهد كارهايش بودم. وي ادامه داد: البته با قاسم قلي‌پور، هنگام تهيه‌كنندگي «عروس آتش» آشنا بودم. او در اوضاعي كه همه سعي مي‌كنند فيلم‌هايي گيشه‌پسند بسازند، سرمايه زيادي خرج مي‌كند تا فيلم آبرومندي بسازد و متأسفانه تعداد اين فيلم‌ها بسيار كم است. انتظامي با ذكر اين مطلب كه فيلمنامه «آتش سبز» را چندين بار پس از پيشنهاد بازي در آن خوانده، گفت: هرچقدر كه اين فيلمنامه را بيشتر مي‌خواندم کمتر از آن سردرمي‌‌آوردم و نمي‌فهميدم؛ اما در نهايت فكر كردم چون كار محمدرضا اصلاني است پس حتما چيزي مدنظر دارد. وي ادامه داد: وقتي كه فيلم را ديدم، متوجه شدم كه با چه كاري روبه‌رو هستم، كه يك حركت فرهنگي و كولاژي از تاريخ ايران است. در اين دوره كمتر كسي سراغ تاريخ مي‌رود؛ درحالي‌كه تاريخ اساسا مقوله‌اي جذاب است و مطمئنا از اين حيث «آتش سبز» كار ارزشمندی است. اين بازيگر تصريح كرد: نقش من علي‌رغم اين كه ديالوگ زيادي نداشت و بي‌حركت بود، ولي مجموعا خوشحالم كه اين افتخار نصيب من شد تا در اين پروژه همكاري داشته باشم. قاسم قلي‌پور تهيه‌كننده اين فيلم، ساختن «آتش سبز» را براي خود يك شانس دانست و گفت: كنار اين فيلم قرار گرفتن براي من يك شانس است و سختي آن را نفهميدم. وي از مرحوم «محسن رسول‌اف» عكاس اين پروژه ياد كرد و گفت: بهتر است اينجا از عكاس اين فيلم ياد كنم كه روحش قرين رحمت، شادي و شوق است.

اين تهيه‌كننده سينما، از تمامي عوامل فيلمش تشكر كرد و نام تك‌تک آنها را برد و همچنين از مردم خراسان جنوبي و محمدرضا جعفري‌جلوه و مديران فارابي نيز براي همكاري در اين فيلم قدرداني كرد. مهتاب كرامتي يكي از بازيگران اين پروژه نيز خطاب به دانشجويان پزشكي شهيد بهشتي، گفت: اين شور و شعف شما مرا به ياد دوران دانشجويي مي‌اندازد، چرا كه من هم در دانشگاه، ميكروبيولوژي خواندم كه خيلي هم از رشته شما دور نيست. وي افزود: خوشحالم كه در فيلم «آتش سبز» در خدمت اساتيدم بودم. در اين مدت، حدود چهار فيلم كار كردم كه به پايان رسيد و فعلا نيز تصميم ندارم كه فيلم جديدي بازي كنم. به نظرم «آتش سبز» فيلمي تاريخي و باتفكر بود و افتخار من است كه در اين فيلم بازي كردم. مهدي احمدي نيز به عنوان يكي ديگر از بازيگران «آتش سبز» درباره حضور اندك خود در سينما، گفت: پيشنهاد اغلب زياد است؛ ولي اصولا من سختگيرانه كار مي‌كنم و ترجيح مي‌دهم در كارهايي حضور داشته باشم كه براي خودشان وزنه‌اي هستند. وي افزود: از طرفي حرفه اصلي من نقاشي است و بايد كاري به من پيشنهاد شود كه من را از نقاشي منفك كند و به خود جذب نمايد كه متأسفانه اين نوع كارها كم است و از اين شانس‌ها كم پيش مي‌آيد. «محمدرضا اصلاني» با اشاره به اينكه «آتش سبز» عزاداري براي بم است، گفت: در عين حال اين فيلم شادماني بزرگي براي ملت ايران است كه سه هزار سال با همه رنج‌ها و نامردمي‌ها برپا ماند و اعتبار فرهنگي‌اش را حفظ كرد. «محمدرضا اصلاني» در اين نشست، پاسخ به اين سوال كه چرا كرمان را براي روايت «آتش سبز» انتخاب كرده گفت: من اين سناريو را براي قلعه بم نوشته بودم. سال‌ها و نزديك به چهل سال است كه از دوران جواني‌ام هر سال به بم مي‌رفتم و با آن زندگي مي‌كردم. قلعه بم، جزو نادر بناهاي تاريخي است كه نزديك به سه‌هزار سال يك بناي فعال بوده، نه متروك و مردم در آن سكونت داشتند، زندگي كردند، تلاش كردند و ادامه حيات دادند. وي افزود: اين قلعه، نماد تماميت فرهنگي، تاريخي و ملي ماست كه به ناگاه و ناخواسته با شقاوت، زلزله بر او وارد شد و از ميان رفت. اصلاني «آتش سبز» را عزاداري براي بم دانست و گفت: در عين حال اين فيلم شادماني بزرگي براي ملت ايران است كه سه‌هزار سال با همه رنج‌ها و نامردمي‌ها برپا ماند و اعتبار فرهنگي‌اش را همچنان مي‌تواند اعلام كند و اين كار كوچكي نيست. وي خاطرنشان كرد: اين‌كه در اين تاريخ زندگي كنم، تنها نقطه اتكا و شوق‌آفرين هستي‌ است و بدون آن برايم زندگي سخت است و شادي مي‌كنم؛ براي اين‌كه در قله اين فرهنگ ايستاده‌ام. به همين دليل هرگز فيلمي نمي‌سازم كه براي سرگرمي باشد. كارگردان «آتش سبز» با بيان اين مطلب كه «آتش سبز» همان‌قدر پيچيده است كه تاريخ ايران پيچيده است، گفت: حتي تاريخ‌نويسان بزرگ جهان نتوانسته‌اند از پيچيدگي اين تاريخ بكاهند. تاريخ ايران، تاريخ مردمي است كه همواره ساخته‌اند و ديگران ويران كرده‌اند؛ ولي دوباره آن را ساخته‌اند. محمدرضا اصلاني در نشست فيلم خود گفت: «آتش سبز» اولين فيلمي است كه درباره اين تاريخ است. سمبل‌هاي ما پيچيده است. ما به دليل چند هزار سال هستي فعال و شكوهمند، نمادهاي پيچيده‌اي داريم كه علي‌رغم همه مخالفت‌ها، در روح تك‌تك ما است. ما روحمان را بايد بيدار كنيم. وي درباره تأثير تاريخ و فرهنگ و موسيقي در فيلم «آتش سبز» گفت: عرصه‌هاي متفاوتي از وجوه تاريخ، فرهنگ و موسيقي ما در اين فيلم ديده مي‌شود. كهن‌ترين موسيقي جهان كه سه‌هزار ساله‌ است و به عنوان موسيقي محلي سركوب شده، در اين فيلم نواخته مي‌شود. اين موسيقي فقط به لحن لري و كردي بود و براي اولين‌بار در اين فيلم به فارسي تبديل شد و نزديك به يك سال محمدرضا درويشي روي آن كار كرد تا آن را به‌دست بياورد. اميدوارم اين موسيقي به موسيقي ملي و رسمي ما افزوده شود. اصلاني در پاسخ به سؤال يكي از دانشجويان مبني بر اينكه نقاشي‌هاي ايراني در فيلم او چه تأثيري داشتند، گفت:‌ زندگي و عشق من، نقاشي‌هاي ايراني است و يكي از تخصص‌هاي جزئي من نقاشی است. نقاشي ايراني كه نام مستهجن مينياتور را بر روي آن گذاشتند، به معناي صنايع دستي است و سعي كردند از حيطه نقاشي كنارش بزنند كه مبادا هموزن نقاشي‌هاي رنسانس آنها شود. وي افزود: شايد هر روز وقتي چيزي مرا رنج مي‌دهد، به اين نقاشي‌ها نگاه مي‌كنم و به‌طور واضح تحت‌تأثير آن هستم و براي من الگوست. نقاشي‌هاي ايراني، الگوي روايت من است. در اين نقاشي شما يك لانگ‌شات را با همه زمان‌ها و اتفاقات مي‌بينيد و زمان شما منفصل است. در يك نگاره ايراني، بي‌نهايت زمان را مي‌توانيد تجربه كنيد كه يك شيوه روايت قرآني است كه در مولوي، عطار، سنایي و نظامي مي‌بينيد. من شاگرد آنها هستم و تداوم آنها را آرزو مي‌كنم. اصلاني با اشاره به ابعاد مختلف رموز «الف» در آتش سبز گفت: وحدت همان «الف» است و ما واحديم به خاطر اين كه علي هست؛ و الف، لام، ميم آغازكننده قرآن است؛ ما الف هستيم، الف قامت يار.

« برای مطالعه گوشه هایی از مصاحبه اعتماد با محمدرضا درویشی به ادامه مطلب بروید»


منابع خبر: سایت هنر و موسیقی، سایت عصر ایران، روزنامه فرهنگ آشتی، روزنامه سرمایه


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه بیست و نهم آذر ۱۳۸۷ساعت 11:6 توسط فرمیر |

 

 گزارشی از کنسرت اخیر همای و گروه مستان در تورنتو/کانادا

 

با خبر شدیم که کنسرت گروه مستان در تورنتو با استقبال بی نظیر ایرانیان روبرو شد

به طوری که سالن 2600 نفری روی تامسون هال مملو از جمعیت بود.

این کنسرت تقدیم شد به استاد فرهاد وارسته بنیان گذار کاراته در ایران که تنها بازمانده ی

ده استاد بزرگ دان 10 در جهان بوده و در حال حاضر در تورنتو زندگی می کند.

همای در کنسرت های کانادا در کنار آهنگ های قبلی آهنگ های جدیدی ساخته و اجرا می کند.

در این کنسرت آهنگ جدیدی به نام مرغ سحر ناله سر مکن اجرا شد:

مرغ سحر ناله سر مکن
دیدگان خسته تر مکن
ما ز آه و ناله خسته ایم
ما غمین و دل شکسته ایم
گوشمان ز ناله کر مکن
ناله سر مکن
نغمه ی شادمانه خوان . . .
که این آهنگ با استقبال بی نظیر روبرو شد و روز نامه های زیادی در باره ی اجرای گروه مستان
مطلب نوشتد.

قابل ذکر است که، گروه مستان از تاریخ 20 آذر به بعد برای اجرای کنسرت عازم قونیه خواهد شد.


عکسهای کنسرت:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:وبلاگ رسمی گروه مستان

+ نوشته شده در سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت 10:46 توسط فرمیر |

پس از ثبت اذان موذن‌زاده اردبيلي، دعاي «ربنا» با صداي استاد شجريان در فهرست ميراث معنوي به ثبت مي‌رسد.


مدير كل دفتر ثبت آثار تاريخي، فرهنگي و طبيعي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با اعلام اين مطلب درباره‌ي ثبت اذان موذن‌زاده اردبيلي در فهرست ميراث معنوي، بيان كرد: اكنون بيش از از 50 سال از قرائت اين اذان توسط مرحوم موذن‌زاده اردبيلي مي‌گذارد و اين اذان در ميان مردم در شمار سنت‌هاست.


حسينعلي وكيل ادامه داد: اين اذان در رديف موسيقي‌هاي سنتي ايران خوانده شده است و يكي از اذان‌هاي منحصربه‌فرد به‌شمار مي‌رود.


او درباره‌ي اولويت‌هاي ثبت ميراث معنوي در سطح ملي، گفت: آثار زيادي از استان‌هاي مختلف به دفتر ثبت آثار مي‌رسند كه در برنامه‌هاي آينده دعاي «ربنا» با صداي استاد محمدرضا شجريان و و تعزيه در اولويت قرار دارند.


او گفت: پيش از اين نيز نوروز، آيين‌هاي رمضان، آيين‌هاي نيمه‌ي شعبان، آيين‌هاي روز قدس و رديف‌هاي موسيقي سنتي در فهرست ميراث معنوي كشور به ثبت رسيده‌اند.محمد رضا لطفي، نوازنده و‌آهنگساز نامدار كه سال 58 سرود «ايران‌ اي سراي اميد» را اجراي صحنه‌اي كرده بود، بعد از سه دهه اين تصنيف را در تالار بزرگ كشور اجرا خواهد كرد


اجراي محمد رضا لطفي  و دو گروه زير نظر وي در روزهاي 24 و 25 آذرماه در تالار وزارت كشور خواهد بود، جايي كه اوايل امسال هم با اين گروه و گروه جوانان شيدا اجرايي را در سه شب به صحنه برد.[كنسرت لطفي در آغاز سال]


اين كنسرت بااستقبال مناسبي روبرو شد[نيمه پر ليوان كنسرت لطفي]


لطفي قرار است در اين برنامه برخي از قطعات خاطره انگيزي را كه در ‌آلبوم‌هاي چاووش اجرا كرده بود، دوباره بازنوازي كند.


اين قطعات همزمان با سي‌امين سال پيروزي انقلاب اسلامي تدارك ديده شده است.به گزارش خبرنگارمهر، در بخش نخست این اجرا محمدرضا لطفی قطعاتی را به صورت بداهه نوازی بر پایه ملودی آثار موسیقی دوران انقلاب اجرا خواهد کرد و در بخش دوم برخی از قطعات اجرا شده در کانون چاووش را پس از سی سال همراه با دو گروه همنوازان شیدا و بانوان شیدا بار دیگر اجرا خواهد کرد که از آن جمله می توان به اجرای قطعه "ایران سرای امید" اشاره کرد.


ايران اي سراي اميد در دستگاه ماهور ساخته شد و نخستين بار محمد رضا شجريان آن را خواند و اجراي صحنه‌اي هم در تهران داشت.


اين تصنيف با شعري از هوشنگ ابتهاج سايه سال 1358 در دانشگاه ملي اجرا شد.


 بیست و چهارمین جشنواره موسیقی فجر از 19 تا 27 آذرماه در هشت سالن برگزار می‌شود.

لینک اخبار موسیقی:
 
 
+ نوشته شده در شنبه دوم آذر ۱۳۸۷ساعت 12:43 توسط فرمیر |

 

برای اولین بارمحمدرضا لطفي در بخش ویژه

دومین سال حضور بخش پاپ در جشنواره فجر

 ميرهادي شرکت کنندگان بخش پاپ را اعلام کرد                     

21 گروه سنتي امسال به رقابت مي پردازند

علیزاده امسال نیز در جشنواره حضور نخواهد داشت

8 گروه کرال با هم رقابت می کنند

 

 


حسين عليزاده نوازنده برجسته تار در بيست‌وچهارمين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر اجرايي نخواهد داشت.
عليزاده تاكنون در هيچ دوره‌اي از جشنواره موسيقي فجر به روي صحنه نرفته است و اين بار نيز به ‌واسطه اجراي مستقل خود با درویشیان در اين جشنواره حضور ندارد.

او سال گذشته در گفت‌وگويي در خصوص جشنواره موسيقي فجر گفته بود: وجود هنرمندان صاحب سبك و جريان‌ساز موسيقي ايران در جشنواره موسيقي فجر لازم و ضروري است و براي اين كه اين اتفاق بيفتد بايد زير ساخت‌هاي اين جشنواره از اساس تغيير كند. متأسفانه عملكرد مسئولان در برگزاري اين جشنواره در طول دو دهه گذشته به گونه‌اي بوده كه ميل و رغبت براي حضور در جشنواره را از هنرمندان صاحب نام گرفته است.

«محمدرضا لطفي»، چاووش را در بخش ويژه سي‌امين سال انقلاب اسلامي در بيست و چهارمين جشنواره موسيقي فجر اجرا مي‌كند. بنا بر اين گزارش، اين نوازنده كه براي اولين بار در جشنواره موسيقي فجر اجرايي خواهد داشت، در بخش ويژه اين دوره كه به مناسبت سي‌امين سال انقلاب اسلامي به جشنواره اضافه شده، چاووش را اجرا خواهد كرد.
بنابراین گزارش، از آنجايي كه در بخش ويژه جشنواره آثار ماندگار دهه اول انقلاب اجرا خواهد شد، لطفي نيز اجراي چاووش را براي اين جشنواره انتخاب كرده است.

پاپ در جشنواره
كيوان ميرهادي
يكي از داوران بخش پاپ بيست و چهارمين جشنواره بين‌المللي موسيقي گفت:از بين آثار رسيده به بخش پاپ جشنواره بيست و چهارم موسيقي با بازبيني‌هاي صورت گرفته توسط بنده، فرهاد برنجان و سيمون آيوازيان به عنوان داوران اين بخش، 12 گروه پاپ براي اجرا در اين دوره انتخاب شده‌اند.

وي با اشاره به اين گروه‌ها، افزود: تمامي شركت كنندگان در سطح خوبي قرار داشتند به طوري كه تمام شعرها خوب، قابل قبول و آثار بسيار وزين و منطبق بر قوانين كشورمان بود اما در نهايت باتوجه به محدوديت اجرا، 12 گروه را برگزيديم. رهبر اركستر كامه‌راتا بيان داشت: اين گروه‌ها در بخش رقابتي جشنواره فجر به روي صحنه مي‌روند و هر گروه 45 دقيقه زمان براي اجرا خواهد داشت.

وی افزود، سليقه‌ها در كشور براي شنيدن موسيقي متفاوت است و ما نمي‌توانيم تمام سليقه‌ها را به سوي كلاسيك، سنتي و يا پاپ سوق دهيم چرا كه هر نوع موسيقي نياز يك قشري را برطرف مي‌كند.
وي تصريح كرد: ما گروه‌هاي پاپ زيادي داريم كه بسيار خوب كار مي‌كنند، شاخص هستند و مردم نيز آنها را دوست دارند. بر اين اساس بايد كنسرت رسمي بدهند و در چهارچوب خوب كشور حضور يابند.
ميرهادي در خاتمه خاطرنشان كرد: من شخصا از حضور بخش پاپ در جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر استقبال مي‌كنم.

موسیقی سنتی
به نقل از روابط عمومي بيست و چهارمين جشنواره موسيقي فجر؛ ارفع اطرايي ، هوشنگ ظريف و مهدي آذر سينا مسئوليت انتخاب شاخه موسيقي سنتي را عهده دار بوده‌اند كه از ميان گروههاي متقاضي 21 گروه براي اجرا در اين دوره از جشنواره برگزيده شدند.

در اين دوره گروههاي چون گروه سپهر به سرپرستي احمد رضا خواه،گروه ترنج به سرپرستي مريم نيك‌بين، گروه ترنج به سرپرستي برزو اميري، گروه آئينه به سرپرستي مجيد كوليوند، گروه اميدنو به سرپرستي اميد داورزني ،گروه حوسيان به سرپرستي بهنام جاويد، گروه باشا به سرپرستي پيمان خازني، گروه مشكاتيان به سرپرستي سيد مهدي ميرترابي، گروه زوان نو به سرپرستي رهام سبحاني، گروه نغمه پرواز به سرپرستي پروانه حاجي غلامحسين، گروه آبيدر به سرپرستي بهرام ساعد، گروه آلان از سنندج و به سرپرستي حميد حاصلي،گروه صباي سمنان از سمنان به سرپرستي امير رحمانيان، گروه فارابي همدان به سرپرستي علي آقا محمدي ،گروه خسروان به سرپرستي احسان انوريان از تربت حيدريه،گروه مهر آفاق به سرپرستي ياسر فاطمي از مشهد ،گروه مهوش به سرپرستي حسين سليماني ، گروه اشراق زنجان به سرپرستي اصغر محمدي، گروه نواي هم آوازان به سرپرستي نادر يونسي سينكي و گروه نواي مخالف به سرپرستي مسعود نجفي به اجراي برنامه مي پردازند.

8 گروه کرال با هم رقابت می کنند
گروه کر "پارسیان" به سرپرستی مازیارعطریان با 14 عضو از شیراز، "آریا" به سرپرستی هنگامه عظیمی با 15 عضو از مشهد، "انجمن موسیقی کرمان" به سرپرستی مسعود نکوئی با 37 عضو،"اهورا بانوان" به سرپرستی نوید حسنی از شیراز با 9 عضو از جمله گروههای موسیقی کرال شهرستانی در بخش موسیقی پاپ هستند.

همچنین گروه آوازی "تهران" به سرپرستی میلاد عمرانلو با 17 عضو، "آناهید" به سرپرستی محمود میرزایی با 37 عضو،"سرایش" به سرپرستی سیامک محمدخانی با 25 عضو، "روستا" به سرپرستی صابر جعفری با 40 عضو از گروههای موسیقی کرال در تهران هستند.

لازم به ذکر است "شهلا میلانی"،" رازمیک اوحانیان" و مهدی شمس نیکنام " ازاعضای هیئت انتخاب موسیقی کرال هستند ؛بیست و چهارمین جشنواره موسیقی فجر از 19 تا 27 آذرماه برگزار می شود.

سایت آهنگسرا

 

+ نوشته شده در جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 10:50 توسط فرمیر |«مسعود شعاری» و «بهداد بابایی» در اجرای تازه قطعه ترکمن اثر حسین علیزاده که با همکاری هوشیار خیام  برای ارکستر ساز‌های زهی، دو ساز سه‌تار و شورانگیز تنظیم شده است، حسین علیزاده را همراهی خواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری «فرهنگ و آهنگ» در کنسرت دی ماه حسین علیزاده و محمد‌رضا درویشی قطعه ترکمن از جمله آثاری است که در بخش دوم برنامه که به آثار حسین علیزاده اختصاص دارد اجرا خواهد شد. در این اجرا علاوه بر بخش زهی ارکستر سمفونیک ناسیونال اکراین، مسعود شعاری و بهداد بابایی نیز به عنوان نوازندگان سه‌تار به همراه حسین علیزاده روی صحنه خواهند رفت. در اجرای این قطعه علیزاده خود نوازندگی شور انگیز را به عهده خواهد داشت.

حسین علیزاده در سال ۶۷ که برای نخستین بار نسخه‌ای از قطعه‌ي ترکمن را در قالب تک‌نوازی منتشر کرد، در توضیح این قطعه گفته است: «در این تک‌نوازی به پیوند موسیقی محلی (یا تصوری از موسیقی محلی) و موسیقی سنتی توجه شده است و به نوعی موسیقی ملی را دنبال می‌کند. قطعه ی ترکمن در انتها قطعه‌ای  ست برای سه‌تار و ارکستر. این قطعه برداشتی ذهنی از موسیقی سرزمین و مردم ترکمن است.»

مسعود شعاری از شاگردان حسین علیزاده بوده است. او در سال‌های آغازین دهه شصت در کانون چاووش تئوری موسیقی را از علیزاده فرا گرفته و بعد‌ها و در سال‌های 66-67 در حوزه نوازندگی تحت آموزش علیزاده قرار می‌گیرد. شعاری پیشتر و در سال 69 ازجمله نوازندگانی بود که در کنسرت حسین علیزاده برای همدردی با مصیبت زدگان زلزله رودبار در تالار وحدت با او روی صحنه رفت. همچنین در ضبط آلبوم «راز و نیاز» نیز به عنوان نوازنده حضور داشته است. او درباره ویژگی‌های قطعه ترکمن می‌گوید: «به عنوان یک شاگرد، نوازنده و موزیسین می‌توانم قطعه ترکمن را در دو وجه بررسی کنم. اول به لحاظ تاثیرگذاری، این قطعه در زمان خود یک شوک بزرگ در شیوه‌ سه‌تارنوازی محسوب می‌شد. ترکمن در آن دوران  سبک خاصی را ایجاد کرد که از لحاظ فرم و مضراب‌بندی بی‌مانند محسوب می‌شد. در وجه دوم هم می‌توان به شکل آهنگسازی این قطعه توجه کرد. ترکمن  بی‌ارتباط به موسیقی دستگاهی ایران نیست اما نشانه‌هایی از موسیقی محلی و فولکلوریک منطقه ترکمن را نیز در خود دارد. نحوه ارایه لهجه و جمله‌ها به گونه‌ای است که ارتباط موسیقی ترکمن با موسیقی دستگاهی را به واسطه آن می‌توان اثبات کرد.».

اما بهداد بابایی که در سال‌های اخیر اجراهای متفاوتی را با گروه عارف داشته است، به عنوان یکی دیگر از سه‌تارنوازان این کنسرت، درباره ویژگی‌های قطعه ترکمن می‌گوید: «اولین بار قطعه ترکمن را در کنسرت شورانگیز شنیدم. پس از آن در سفری به شمال از طریق یکی از دوستان جناب علیزاده و اندکی پیش از به بازار آمدنش ضبطی از آن به دستم رسید که از همان ابتدا مجذوب و مبهوت عظمت و شکوه قطعه ترکمن شدم وبه بدیع، پرحرکت و سرشار بودنش از شور وشعورپی بردم. ترکمن قطعه‌ای است که هم تکنیک دارد و هم احساس را به‌طور بی‌سابقه‌ای در خدمت گرفته و گواهی است بر ذهن خلاق توانمند و نبوغ آمیز خالقش. در کنار تمامی ویژگی‌های تکنیکی ترکمن، جمله‌پردازی در فضایی کاملا جدید و انتزاعی ، مستقل و فارغ از جمله‌های معمول و بر آمده از ردیف مهم‌ترین شاخصه آن محسوب می‌شود. بر این باورم که اجرای ترکمن نقطه‌ی عطفی است در کارنامه‌ی سه‌تار نوازی این سرزمین و چون ستاره‌ای بر تارک هنر موسیقی این سرزمین به شایستگی می‌درخشد.».

مسعود شعاری در ادامه با اشاره به ویژگی‌های تنظیم جدید این قطعه می‌افزاید: «ملودی‌های جدیدی به قطعه اضافه شده است. همچنین با توجه به ویژگی‌های نوازندگی ما سه‌نفر، قطعه به نحوی تنظیم شده است که بهترین صدادهی را در اجرا داشته باشیم. 15 سال پیش هم که از آقا‌ی علیزاده درس می‌گرفتم قرار بود این قطعه را به شکل گروهی اجرا کنیم که با توجه تعدد کارهای ایشان تا به امروز امکان آن پیش نیامد.».

بابایی نیز درباره‌ی تنظیم جدید قطعه‌ی ترکمن می‌گوید: «قطعاً اجرای ترکمن با دو ساز سه‌تار،یک شور انگیز و ارکستر زهی روایتی جدید است. اجرای این‌چنینی ترکمن تجربه بسیاری را در زمینه کار گروهی می‌طلبد چرا که با توجه به روح پرشور قطعه که عنان اختیار را از نوازنده سلب کرده و می‌کشدش آنجا که خاطرخواه اوست،اگر خود را رها کنی دیگر می‌روی و ممکن است هماهنگی در نظام گروه فرو بپاشد. پس لازمه‌ی دقیق اجرای این کار در چارچوب گروه، همانا تمرکز، وقت و گوش دادن فراوان به نوای یکدیگر است تا حالت‌ها و نوانس‌ها و همه‌ی عناصر زیبایی‌شناسی اثر چنانچه مورد نظر جناب علیزاده است از کار در آید. ضمناً یک قطعه‌ی ده ضربی با آکسان‌های متغیر به عنوان کادانس در مجموعه لحاظ گردیده که از ساخته‌های اخیر جناب علیزاده است.».

این نوازنده‌ی سه‌تار درباره‌ی تمرینات این قطعه در کنار حسین علیزاده می‌گوید: «همکاری با استاد علیزاده با توجه به تجربه، جدیت و کاردانی ایشان بسیار جذاب و پربار است. لحظه‌ی تمرینات در فضایی جدی و کاملاً حرفه‌ای سپری می‌گردد.». شعاری نیز جدیت علیزاده در تمرینات را مورد تاکید قرار می‌دهد و می‌افزاید: «علیزاده به هنگام کار به هیچ چیز جز موسیقی فکر نمی‌کند. مهمترین چیزی که از علیزاده می‌توان آموخت نگاه خالصانه به موسیقی است. روحیه خستگی ناپذیر او ستودنی است. هرکسی به هنگام نوازندگی در کنار او باشد می‌تواند عشق به موسیقی را در چشمان و مضراب‌های او درک کند.».

کنسرت مشترک محمدرضا درویشی و حسین علیزاده در دی‌ماه سال جاری به همت نشریه‌ی فرهنگ و آهنگ و انجمن موسیقی ایران در تهران برگزار می‌شود. در بخش نخست این کنسرت اثر کلیدر بر اساس رمان محمود دولت آبادی از ساخته‌های محمدرضا درویشی و در بخش دوم قطعات عصیان، نی‌نوا و ترکمن از ساخته‌های حسین علیزاده با همراهی ارکستر سمفونیک ناسیونال اکراین اجرا خواهد شد.


گذری بر دنیای موسیقی:

۱-آثار حميد متبسم در فرهنگسراي هنر اجرا مي‌شود

۲-کنسرت "عارفان" در تالار کوچک کشور برگزار می شود

۳-اركستر ملي با سه خواننده كنسرت مي‌دهد

۴-گزارش سايت هنر و موسيقي از كنسرت گروه آواي رود

 

+ نوشته شده در جمعه هفدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 10:22 توسط فرمیر |

 

نخستین شب کنسرت گروه موسیقی "شهناز" به سرپرستی مجید درخشانی با آواز استاد محمدرضا شجریان در جشن موسیقی با معرفی "صراحی" از سازهای ساخته شده توسط استاد شامگاه گذشته در تالار بزرگ کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر،چهارمین شب از اجرای کنسرتهای نهمین جشن خانه موسیقی که با استقبال فراوانی از سوی حاضرین در سالن روبرو شد گروه موسیقی "شهناز" با آواز استاد محمدرضا شجریان مجموع قطعات خود را در دو بخش شور و همایون از ساخته های استاد و مجید درخشانی را اجرا کردند. 

بخش نخست کنسرت "شهناز" که از آثار محمدرضا شجریان و با تنظیمی از مجید درخشانی بود با عنوان " مرغ خوشخوان" با پیش درآمد در دستگاه شورآغاز شد و با ساز و آواز، تصنیف "پیام نسیم"، چهارمضراب  وآواز مثنوی ادامه پیدا کرد و پس از آن تکنوازی "صراحی" با آواز خراسان در دشتی اجرا شد پایان بخش این قسمت هم اجرای تصنیف "مرغ خوشخوان" بود.

قسمت دوم این کنسرت با عنوان " رندان مست " با یک پیش درآمد از ساخته های مجید درخشانی در دستگاه همایون آغاز شد و پس از آن زنگ شتر برگرفته از ردیف میرزا عبدالله، ساز و آواز، تصنیف "چشم یاری" از ساخته های شجریان ،"باد صبا" از آثار حسام السلطنه مراد با شعری از ملک الشعرای بهار،آواز شوشتری ،چهارمضراب بیداد و ساز و آواز اجرا شد و همچنین تصنیف" رندان مست" از ساخته های درخشانی پایان بخش کنسرت گروه موسیقی "شهناز" بود.

حسین رضایی نیا نوازنده "دف و دایره"، حمید قنبری "تنبک"، کاوه معتمدیان " کمانچه"، سینا جهان آبادی "کمانچه و صراحی"، شاهو عندلیبی "نی"، رادمان توکلی و مجید درخشانی "تار"(سرپرست گروه)، مژگان شجریان "سه تار"؛ مهرداد ناصحی "قیچک آلتو و صراحی"، حامد افشاری "قیچک باس"، سحرابراهیم "قانون"، رامین صفایی" سنتور"، محمدرضا ابراهیمی "عود"، و مهدی امینی "رباب،بم تار" از جمله نوزاندگان گروه موسیقی شهناز بودند. 

امشب نیز استاد شجریان به همراه گروه شهناز در آخرین شب از نهمین جشن خانه موسیقی به اجرای برنامه در تالار بزرگ کشور می پردازد و سه شنبه 30 مهرماه مراسم اختتامیه جشن با معرفی برگزیدگان در تالار وحدت برگزار می شود.

حاشیه

- داودگنجه ای، داریوش پیرنیاکان(دبیر جشن)، پرویز اسماعیلی(مدیرعامل خبرگزاری مهر) و...از میهمانانی بودند که در این برنامه شرکت داشتند.

- اجرای گروه موسیقی "شهناز" با آواز استاد شجریان یکی از شلوغ ترین شبهای جشن خانه موسیقی بود که شور و شعف خاصی به فضای تالار بخشیده بود.

-اجرای قطعه "مرغ سحر" به عنوان قطعه خارج از برنامه(بیز) با هیاهو و شور وهیجان خاصی از سوی تماشاگران همراه بود و به نظر می رسد اجرای این قطعه به سنتی نیکو از سوی استاد شجریان تبدیل شده است. 

خبر گزاری مهر

گزارش تصویری از کنسرت استاد شجریان و گروه شهناز

عکس های کنسرت استاد شجریان و گروه شهناز در جشن خانه موسیقی (فارس)

عکس های کنسرت استاد شجریان و گروه شهناز در جشن خانه موسیقی(مهر)

 

 

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۸۷ساعت 15:23 توسط فرمیر |

خبرگزاري فارس: آخرين شب كنسرت«محمدرضا شجريان» به همراه گروه شهناز شب گذشته در تالار بزرگ كشور برگزار شد.

                              

به گزارش خبرنگار موسيقي فارس، شجريان براي دومين بار در طول 6 ماه گذشته به همراه گروه شهناز از 18 مهر به مدت 4 شب در تالار بزرگ كشور به روي صحنه رفت.در اين اجراها گروه شهناز متشكل از نوازندگاني چون مجيد درخشاني:تار و سرپرست گروه،مهرداد صفايي:سنتور، محمدرضا ابراهيمي:عود، سينا جهان آبادي و كاوه معتمديان:كمانچه، شاهو عندليبي:ني، حسين رضايي نيا:دف، مهرداد ناصحي:قيچك، حامد افشاري : قيچك باس، رادمان توكلي:تار، رامين قنبري :تنبك و مژگان شجريان: سه تار به همراه محمدرضا شجريان در دو بخش به اجراي برنامه پرداختند.
بنا بر اين گزارش، در بخش اول كه عنوان «مرغ خوشخوان»را داشت گروه قطعاتي چون چهارمضراب ،قطعه آوازي خراساني،چند ساز و آواز و تصنيف مرغ خوشخوان را در دستگاه شور اجرا كردند.
بنابراين گزارش:رندان مست عنوان بخش دوم اين كنسرت بود كه به اجراي قطعاتي چون زنگ شتر،تصنيف چشم ياري از ساخته‌هاي شجريان، باد صبا ساخته حسام السلطنه مراد با تنظيم درخشاني بر روي شعري از ملك‌الشعراي بهار آواز شوشتري با شعري از سعدي، چهار مضراب بيداد، تصنيف رندان مست بر روي غزلي از مولانا و چند ساز و آواز اختصاص داشت.
به گزارش فارس،يكي از شاخصه‌هاي اين اجرا معرفي سه ساز جديد از ساخته‌هاي استاد آواز ايران بود كه در هر شب كنسرت شجريان در آغاز بخش دوم توضيحي در خصوص اين سازها ارائه مي كرد.
به گفته او «صراحي» از خانواده‌ كمانچه و قيچك است و امكانات سازهاي خانواده ويلن را از نظر نوازندگي و وسعت صدا دارد. در حال حاضر بيشترين نياز ما چهار اندازه «سوپرانو»، «آلتو» ، «باس» و «كنترباس» دراين ساز است و امكان ويژه آن تعويض صفحه‌ آن است كه باعث تغيير در رنگ صوتي اين ساز مي‌شود و اين صفحه كه حكم تارهاي صوتي ‌ساز را دارد، پوستي و گاه پوست همراه با چوب است و اين ساز را نوازندگان كمانچه، قچك، ويولن، ويولنسل و كنترباس به راحتي مي‌توانند، بنوازند.
شجريان در خصوص دو ساز ديگر خودش در اين اجراها گفته است:از سال 1340 روي سنتور و زيباتر ‌كردن صداي آن كاركرده‌ام و اين اواخر با تحقيقات تخصصي كه روي آن داشتم به نتايج خوبي رسيدم تا كيفيت صدا را هم بالا ببرم، به ‌طوري‌ كه همه‌ جاي ساز سنتور صدايي يكدست داشته باشد. همچنين طي همه‌ اين سال‌ها نياز بود تا صداهاي بيشتري براي بم اركستر داشته باشيم و بعد از جست‌وجوي بسيار براي پيدا‌كردن سيم‌هاي مختلف در تمام دنيا، موفق به طراحي بم‌ساز شدم.
كنسرت شجريان شب گذشته در "تالار وحدت" - تالار وزارت کشور - پايان يافت و گروه شهناز و استاد مسلم آواز ايران اين تالار را براي اجراي دوباره در جشن نهم خانه موسيقي ترك كردند.

خبر گزاری فارس

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ساعت 15:34 توسط فرمیر |


صراحی سازیست از خانواده سازهای آرشه ای بم خوان که اندازه آلتو آن صدایش نزدیک به سازهای خراسان است. صراحی از خانواده کمانچه و قژک بوده و امکانات سازهای خانواده ویلن را از نظر نوازندگی و وسعت صدا داراست.

این ساز در شهریور 1387 توسط استاد محمدرضا شجریان  طراحی و ساخته شده و به دلیل شباهت آن  به صراحی، استاد شجریان این نام را برای این ساز برگزیده اند.

صراحی مانند خانواده ویولن می تواند هشت اندازه متفاوت داشته باشد. فعلا بیشترین نیاز ما چهار اندازه سوپرانو، آلتو، باس و کنترباس آن است که هر 4 نوع آن طراحی شده است.

ویژگی ارزنده ای که این خانواده بر خانواده ویولن خواهد داشت ، امکان تعویض صفحه  پوستی آن است که باعث تغییر در رنگ صوتی این ساز می گردد. این صفحه ، پوستی و گاه پوست همراه با چوب بوده که بر روی گلدونی چوبی تعبیه شده و حکم تارهای صوتی ساز را دارد و در مدت 2 دقیقه قابل تعویض است .

این ساز را نوازندگان کمانچه ، قژک ، ویولن، ویولنسل و کنتر باس براحتی می توانند بنوازند.

در کنسرت های این دوره در بخش" شور" آقای سینا جهان آبادی و در برنامه "همایون" آقای مهرداد ناصحی با صراحی آلتو گروه شهناز را همراهی خواهند کرد.

امید است خانواده این ساز بتواند نظر نوازندگان مشکل پسند و شنوندگان را به خود جلب کند و در بین دیگر سازهای شناخته شده جای شایسته ای برای خود بدست آورد.

منبع: دل آواز

+ نوشته شده در دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۸۷ساعت 7:43 توسط فرمیر |

مجوز اجرای کنسرت استاد شجریان و گروه شهناز صادر شد

پس از پیگیری‌های فراوان در ساعات پایانی امشب (13 مهر 87) موافقت‌های لازم با اجرای کنسرت انجام گردید. مطابق با اعلام قبلی این برنامه روزهای 18، 19، 21 و 22 مهر ماه در تالار بزرگ کشور اجرا خواهد شد.

فروش بلیت‌های کنسرت ساعت 10 صبح روز دوشنبه 15 مهرماه از طریق سامانه اینترنتی فروش بلیت انجام خواهد شد.

با توجه به زمان اندک باقیمانده تا اولین روز اجرای کنسرت، مهلت پرداخت بهای بلیت‌ها فقط  تا ساعت 21:30 دوشنبه 15 مهرماه بوده و پس از آن کسانی که بهای بلیت خود را پرداخت ننموده باشند رزرو بلیت آنها باطل گردیده و در دور دوم فروش بلیت ساعت 22 دوشنبه 15 مهرماه  در اختیار دیگر علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. مهلت پرداخت دور دوم فروش بلیت تا ساعت 9:30 روز سه‌شنبه 16 مهرماه خواهد بود.

جزییات مراحل خرید در خبرهای بعدی اعلام خواهد شد.

گروه برگزاری کنسرت

۱۳ مهر ۱۳۸۷


امکان پرداخت اینترنتی توسط ملی‌کارت فراهم شد

با توجه به تعداد زیاد دارندگان ملی‌کارت و در پی هماهنگی‌های انجام شده با مسولین این بانک، امکان استفاده از ملی‌کارت برای پرداخت اینترنتی بهای بلیت‌ها نیز فراهم گردید.

دارندگان ملی‌کارت فقط می‌توانند از گذرگاه این بانک استفاده نمایند.

یادآور می‌گردد برای استفاده از این کارت در پرداخت اینترنتی باید رمز ینترنتی کارت خود را فعال نمایید. بدین منظور با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز (ATM) گزینه "تخصیص رمز دوم" را انتخاب نمایید.  

از سوی دیگر برای‌آشنایی علاقه‌مندان راهنمای پرداخت اینترنتی بانک‌های اقتصاد نوین، پارسیان، سامان و ملت نیز آماده گردیده است.  راهنمای پرداخت اینترنتی در فایل‌های تصویری زیر نمایش داده شده است.

بانک اقتصاد نوین:   راهنمای استفاده در محیط Internet Explorer 

                                 راهنمای استفاده در محیط Mozilla Firefox 

 

بانک پارسیان:       راهنمای استفاده در محیط Internet Explorer 

                                 راهنمای استفاده در محیط Mozilla Firefox

 

بانک سامان:         راهنمای استفاده در محیط Internet Explorer 

                                 راهنمای استفاده در محیط Mozilla Firefox

 

بانک ملت:            راهنمای استفاده در محیط Internet Explorer

                                راهنمای استفاده در محیط Mozilla Firefox

۱۳ مهر ۱۳۸۷+ نوشته شده در یکشنبه چهاردهم مهر ۱۳۸۷ساعت 10:22 توسط فرمیر |

شرکت دل‌آواز در تاریخ 13 مهرماه 87 فروش اینترنتی بلیت‌های این کنسرت را از طریق سامانه (سایت) www.shajarianconcert.com آغاز خواهد کرد.

ساعت فروش بر اساس نتیجه نظرسنجی از کاربران در روز دوشنبه متعاقباً اعلام خواهد شد. از کلیه علاقه‌مندان خواهشمندیم تا پایان روز یکشنبه در نظرسنجی سایت کنسرت  (www.shajarianconcert.com) شرکت نمایند.

عزیزانی که در کنسرت‌های پیشین ثبت مشخصات نموده‌اند، نیازی به ثبت مجدد نخواهند داشت. گروه برگزاری کنسرت از تحویل بلیت به خریدارانی که دارای مغایرت کد ملی باشند معذور است، از این رو خواهشمندیم مشخصات فردی خود را تا پیش از آغاز فروش اصلاح نمایید.

با سپاس

۰۵ مهر ۱۳۸۷


+ نوشته شده در شنبه ششم مهر ۱۳۸۷ساعت 17:51 توسط فرمیر |

با درود خدمت کلیه هنردوستان گرامی، ستاد اجرایی کنسرت‌های استاد محمد‌رضا شجریان در راستای برگزاری هر چه بهتر فروش بلیت کنسرت، از شما عزیزان دعوت می‌نماید که در نظرسنجی "ساعت فروش بلیت کنسرت" شرکت فرمایید.

با توجه به اینکه این نظرسنجی به طور غیر رسمی طی 10 ساعت در تاریخ 87/7/1 انجام گرفت و متاسفانه برخی از کاربران بدون توجه به احترام رای دیگر عزیزان اقدام به ثبت غیر واقعی نمودند، ستاد اجرایی تصمیم گرفت جهت دریافت اطلاعات صحیح تغییری در برنامه دهد؛ بدین جهت خواهشمندیم عزیزان در سایت فروش با نام کاربری خود وارد شده و اقدام به دادن رای نمایند.

از کلیه عزیزانی که طی ساعات گذشته در رای گیری شرکت نموده‌اند مجددا دعوت به نظرسنجی می‌نماییم.

با سپاس از همیاری شما عزیزان

۰۲ مهر ۱۳۸۷

سایت شرکت دل آواز

+ نوشته شده در سه شنبه دوم مهر ۱۳۸۷ساعت 17:51 توسط فرمیر |

در چند هفته گذشته «گروه شمس» كه پيش از اين گروه «تنبور شمس» نام داشت، براي بار دوم در كاخ سعدآباد كنسرتي متفاوت اجرا كردند.                               

     

 اين برنامه «برآفتاب خليج فارس» نام داشت، هر چند هيچ كدام از اشعار انتخاب شده به خليج فارس مربوط نمي‌شد. در حقيقت در طول اجراي كنسرت حتي يك بارهم نام خليج فارس از زبان اعضاي گروه شنيده نشد.به هر حال كيخسرو پورناظري و فرزندانش تهمورس و سهراب، براي اين برنامه از چند هنرمند فرانسوي، عراقي، هندي و ترك دعوت كرده بودند تا گروه 11 نفره شمس را همراهي كنند.

قسمت اول برنامه به سبك رايج در سال‌هاي اوليه شروع فعاليت گروه تنبور شمس، تنبور نوازي همراه با ساز كوبه‌اي دف بود: نواختن مقام‌هاي تنبور همراه با دف كه خاطره خوب آلبوم‌هاي «صداي سخن عشق»، «مطرب مهتاب رو» و «حيراني» را كه از اولين آثار تنبور نوازي هستند زنده كرد. آثاري كه يادآوري آنها نه تنها براي اهالي موسيقي بلكه براي علاقه‌مندان موسيقي مقامي ايران نيز مهم است.

 بخش آوازي قسمت اول سپس با شعري از هومن ذكايي با اين مطلع شروع شد: سلام‌ اي عاشقان شور هستي، سلام‌‌ اي از شمايان نور هستي. سهراب پورناظري 25ساله در بخش اول اين اجرا علاوه بر نواختن تنبور، براي اولين بار به‌عنوان خواننده اصلي در گروه حضور داشت.

او كه آواز را نزد حميدرضا نوربخش، آموخته در اين اجرا نشان داد كه گروه شمس مي‌تواند پس از سال‌ها همكاري با خوانندگان مطرحي چون شهرام ناظري، بيژن كامكار و فرشاد جمالي، خواننده‌اي از خانواده پورناظري داشته باشد.

 او در اين اجرا  دركنار نجمه تجدد يكي از تواناترين خوانندگان زن آواز سنتي ايران خواند و اگرچه در بخش‌هايي از اجرا اشتباهاتي كرد و به‌نظرمي رسد كه توانايي اجراي برخي تحريرها را ندارد؛ اما در مجموع حضور پراعتماد به نفس و توانايي اش در اجراي آواز همراه با جواب سازكمانچه در بخش دوم، يكي از نقاط مثبت اين اجرا بود.

تجدد، سال‌ها پيش با آلبوم«مستان سلامت مي‌كنند» در كنار همسرش بيژن كامكار و مريم ابراهيم پورف توانايي هايش در آواز سنتي را نشان داد و از آن پس علاوه بر تدريس، در آثار گروه كامكارها و پورناظري‌ها، به‌عنوان خواننده اصلي حضور داشت. اما نمي‌توان گفت كه در اين كنسرت هم مثل قبل بود.

در قسمتي از بخش اول، گروه سازها را كنار گذاشته و با دست زدن‌هاي ريتميك سازهاي كوبه‌اي را همراهي كردند كه در نوع خود جالب بود. در بخش‌هايي از قسمت دوم برنامه كه در موسيقي دستگاهي ايران و با سازهاي تار، سه تار، سنتور، عود، بالابان، كمانچه، طبلا و سازهاي بادي و كوبه‌اي آفريقايي همراه بود، نيز نوآوري‌هايي هرچند خام و ناپخته ديده شد.البته اين نوآوري‌ها را مي‌توان به نوعي حركت گروه شمس به سوي موسيقي تلفيقي دانست، اما به هر حال از گروه شمس و كيخسرو پورناظري انتظار مي‌رود كه در مسير موسيقي تلفيقي نيز به خوبي عمل كند.

جالب اينجاست كه زماني نه چندان دور، موسيقيدانان سنت گراي ايران، موسيقي تلفيقي و كساني كه درصدد تجربه در اين حوزه بودند را سراسر رد مي‌كردند؛ اما امروز همه بزرگان موسيقي سنتي سعي مي‌كنند در موسيقي تلفيقي هم دستي داشته باشند.پورناظري‌ها نيز در اين اجرا، سازهاي آفريقايي و طبلاي هندي را به كار گرفتند تا ازغافله مشتاقان تلفيق عقب نمانند. اگرچه يكي از ويژگي‌هاي موسيقي تلفيقي اين است كه ابتدا نا آشنا به گوش مي‌رسد، اما اين ويژگي در آخرين اجراي گروه شمس، بيشتر نمود داشت.

به‌طور مثال در قسمتي از بخش دوم اين اجرا، تكنوازي سنتور در دستگاه حزن آلود نوا به اجراي تكنو وار سازهاي آفريقايي روبين واسي فرانسوي ختم شد كه در مقايسه با ساير قطعات اجرا شده نوعي موسيقي طنزآميز در ذهن مخاطب ايجاد كرد و بعد از چند دقيقه شنوندگان دوباره به موسيقي دستگاهي پرتاب شدند! تغييرات ريتميك، آواي خواننده هندي با عنوان پرافولا آتايلي يه همراه با ساز طبلايش و فراز در موسيقي دستگاهي و فرود در موسيقي تلفيقي، نوعي هم نوايي نامتجانس را شكل داده بود.

در مجموع يكي از ويژگي‌هاي اين اجرا، انتخاب اشعار زيبايي از مولانا، هلالي جغتايي، محمد علي بهمني و شفيعي كدكني بود كه در اغلب موارد با موسيقي مناسب با محتواي اشعار اجرا شد.البته قرار بود گروهي از سماع گران قونيه نيز در اين كنسرت مراسم سماع را اجرا كنند كه چون مجوز آن صادر نشد، به نشانه اعتراض در بخش اول روي پله‌هاي كاخ و پشت اعضا، نشستند و تنها بخش دوم يك سري حركات موزون داشت كه به‌علت ضعف نورپردازي ديدن آن براي خيلي‌ها ممكن نبود.

از طرفي طراحي و دكور صحنه نسبت به كنسرت‌هاي ديگر بهتر بود.مشكين مهرگان طراحي صحنه اين كنسرت را به‌عهده داشت. او از نماي ساختمان كاخ بهترين استفاده را كرده بود.برعكس طراحي نور هيچ سنخيتي با موسيقي سنتي و اساسا موسيقي جدي نداشت.

اين طراحي نور بيشتر شبيه نور كلوب‌هاي شبانه آمريكايي بود كه در فيلمهاي آمريكايي جديد نمونه‌هاي آن بسيار ديده مي‌شود و درست برعكس طراحي نور، صدابرداري كار تقريبا عالي بود. حتي كساني كه در كنار باندها نشسته بودند صدا را به خوبي مي‌شنيدند بدون اينكه به گوش هايشان آسيبي برسد.در حقيقت از نظر صدا فرق نداشت كه كجاي اين حياط چهارگوش قرار گرفته باشيد، صدا همان طور كه بايد، به گوش مي‌رسيد حتي اگر مثل ما خبرنگاران خارج از فضاي اصلي مي‌بوديد.

حاشیه، مهم تر از متن

مثل هميشه اين كنسرت هم حداقل با يك ساعت تاخير شروع شد تا بار ديگر يادمان باشد كه طبق يك قانون نانوشته، كنسرت بايد دير شروع شود.درست است كه تقصير بخشي از اين تاخيرها به گردن مردم است، اما نبايد خشك و‌تر را با هم سوزاند.مديران اجرايي كنسرتها مي‌توانند حداقل نيم ساعت قبل از شروع، بليت‌ها را چك كرده و مردم را راهنمايي كنند  كه  سرجايشان بنشينند تا برنامه مثل سينما كه شروع سانسهاي آن تغيير نمي‌كند، سر ساعت اعلام شده، اجرا شود.طبيعي است هر كس كه دير برسد، بخشي از برنامه را از دست داده است!

ظاهرا روز پنجشنبه، رديف سوم براي خبرنگاران در نظر گرفته شده بود اما با ورود ناگهاني مهماناني از يك سفارت، اين رديف به آنها اختصاص داده شد و به جاي آن خارج از زمين اصلي، چند صندلي براي ما گذاشتند تا علاوه بر شنيدن صداي گروه به جاي ديدنشان، از منظره درختهاي روبه‌رويمان لذت ببريم! البته ما هم نگذاشتيم بد بگذرد صندلي‌ها را در اختيار كساني كه جا نداشتند گذاشتيم و روي چمن‌ها نشستيم و گاهي در فضاي دل انگيز كاخ پياده روي كرديم.

چون مي‌دانستيم كه مسئولان اجرايي مثل هميشه فراموش كرده‌اند كه خبرنگاران اين ناهماهنگي را به خوبي منعكس خواهند كرد.مسئولان هماهنگي خسته و عصباني بودند و برخورد مناسبي با مردم نداشتند.آنها مثل يك ناظم مدرسه سعي داشتند درصورت نافرماني مردم را تنبيه كنند.مثلا مي‌گفتند برويد از كساني كه صندلي شما را عوض كرده‌اند بپرسيد كه بايد كجا بنشينيد!

نتيجه اين شانه خالي كردن از مسئوليت اين بود كه بسياري با اينكه پول داده و بليت خريده بودند، ناچار شدند پشت آخرين رديف صندلي‌ها بايستند.البته در طول اجرا عده ديگري هم از رديف‌هاي آخر به اين جمع اضافه شدند. چون نه صحنه را مي‌ديدند و نه يكي از تلويزيون‌هاي روشن را! جالب اين بود كه هر دو دقيقه يك بار ناچار بودند كه علت ايستادنشان را براي عوامل اجرايي توضيح دهند.    

منبع:همشهری آنلاین

             {گزارش آخرین شب کنسرت گروه شمس را در ادامه مطلب بخوانید}


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۷ساعت 13:3 توسط فرمیر |

پیشتر برخی از همراهان مهربان و همدلم خبر های مربوط به گروه مستان و خواننده جوانش همای را از وبلاگ آوای آسمان پی می گرفتند که به دلیل پذیرفتن مسئولیت این وبلاگ،وبلاگ نام برده از سرویس بلاگفا حذف شد...اکنون بعد از گذشتن چندی از اجرای کنسرت این گروه در رشت در سدد بر آمدم تا گزارشی هرچند کوتاه را برای علاقه مندان به صدای این خواننده جوان بهشت ایران،سرزمین سبز و پر برکتم گیلان جاودان بنگارم.

با سپاس از وبلاگ همای مستان


رشت،سبزه میدان،خیابان بیستون،سه راه معلم و ازدحام جمعیت !!

مردمی که در هوای گرم و شرجی گیلان بلیط به دست منتظر باز شدن در حوزه ی هنری هستند.پس از باز شدن در ، آن ها که از ساعت ها قبل به انتظار ایستاده اند زودتر وارد محوطه می شوند و آن ها که دیر تر آمده اند هنوز در انتظار . . .

 آلونکی آراسته به گلیم های سنتی و ظروفی سفالین که چهارپایه های چوبی و سازهای هنرمندان در آن قرار گرفته اولین چیزی است که پس از ورود به محوطه نظر را جلب می کند.صحنه با تمام وجود بیان می کند که اینجا گیلان است و تا چند لحظه ی دیگر صدای هنرمند گیلانی در فضا خواهد پیچید.

صندلی ها رفته رفته پر می شود و هوا تاریک.

 و مستان می آید ، می آید تا پیام جاودانه اش را به گوش مردم برساند،چه آنها که متعلق به این خطه ی سرسبز هستند و چه آن ها که کیلومترها راه پیموده اند تا شاهد اجرای زنده ی این گروه باشند.

همای می خواند از عشق ، از وطن  ، از جهان ، از خدا و در نهایت از راز دل مردم گیلان به زبان خود آن ها . .

 

کوتاه از کنسرت

کنسرت گروه مستان به اساتید محترم آقایان علی اکبر لایق و محمد تقی مرتاض هجری به پاس زحمات بی پایان در عرصه ی گرافیک گیلان و همچنین کمک های جبران ناپذیرشان به پرواز همای در سالهایی نه چندان دورتقدیم شد.

متاسفانه در صف طویل پشت درهای حوزه هنری بودند کسانی که به علت تقلبی بودن بلیط هاشان نتوانستند در کنسرت شرکت کنند اما خوشبختانه با مراکزی که از فرصت پیش آمده سوء استفاده کرده و به جمعی از هواداران بلیط های تقلبی فروخته بودند برخورد شد.

و اما اتفاقی بسیار جالب و نادر در شب چهارم کنسرت :  قبل از شروع ترانه های فولکلور گربه ای از بالای دیوار به میان جمعیت رفته و زیر صندلی ها از یک سو به سوی دیگرمی دوید.حضور غیر مترقبه ی این (گربه) در میان جمعیت و همهمه ی مردم همای را به یاد ترانه ای محلی در مورد گربه که مادرش در دوران کودکی برایش می خواند انداخت و همای آن را بداهه خوانی کرد این ترانه چنان شور و اشتیاقی را در مردم ایجاد کرد که گویی شنیدن این ترانه همان قدر غیرمنتظره بوده که حضور آن گربه.تشویق بی پایان مردم نشان داد که این ترانه چنان به دل ها نشسته است که تا سال ها در خاطره ها هم خواهد ماند.

 در شب پنجم همای از بمانی ، همان بزرگ زنی که همای ترانه ی معروف بمانی،بمانی را در وصفش سروده و خواند در کنسرت حاضر شد و همای عاشقانه تر از همیشه از او سپاسگزاری کرد.همچنین حضور مادر بزرگ همای و همخوانی او با گروه در ترانه ی بمانی چنان رابطه ی احساسی با بینندگان برقرار کرد که اشک در چشمان بسیاری حلقه زد .

درآمد کنسرت شب آخر به بیماران سرطانی استان گیلان اختصاص یافت و جمعی از مردم نوع دوست این سرزمین با خرید بلیط هایی به مبلغ دویست و حتی سیصد هزار تومان در این امر خیر با مستان شریک شدند.

 هفت شب سپری شد.شب هایی که صدایی آشنا در آن ها پیچید و برگ ها با آوای دلنشین سازهای مستان زیر نور ماه که آسمان محوطه ی باز حوزه ی هنری را نورباران کرده بود رقصیدند و گاه گاهی چنان سرمست شدند که همچو برگ های پاییزی زیر پای مردم لغزیدند.

همای به زادگاهش آمد،برای مردمش خواند وهرگز از دل این سرزمین و از روح این مردم بیرون نخواهد رفت از آنجا که . . .

تنها صداست که می ماند...

+ نوشته شده در شنبه نهم شهریور ۱۳۸۷ساعت 20:16 توسط فرمیر |

          در پی قطع برق و بروز مشکلات در برگزاری دو شب پایانی کنسرت منتشر شد

                  نامه همایون شجریان و گروه دستان خطاب به علاقه‌مندان موسیقی

 

در پی قطع برق و بروز مشکلات در برگزاری کنسرت طی دو روز پایانی اجرای همایون شجریان و گروه دستان، گروه و برگزارکنندگان با انتشار نامه‌ای خطاب به علاقه‌مندان حاضر در سالن از بروز این حواشی عذرخواهی کردند.

به گزارش روابط عمومی کنسرت، علیرغم پیگیری‌های جدی شرکت دل‌آواز و تیم برگزاری کنسرت همایون شجریان و گروه دستان به منظور عدم قطع برق در ساعت‌های اجرا، این مشکل در دو روز پایانی برگزاری کنسرت موجب اخلال در روند برپایی برنامه شد. به همین دلیل همایون شجریان و اعضای گروه دستان درنامه‌ای عذرخواهی از کلیه علاقه‌مندان از شکیبایی آنان قدردانی کردند. متن کامل این نامه به این شرح است:

دوستان، همراهان و مهربانان عزیزی که یکشنبه و دوشنبه شب در کنسرت حضور داشتید؛
از این که به خاطر قطعی ‌بی‌برنامه برق که در نیمه اول کنسرت رخ داد، سختی کشیدید، پوزش می‌خواهیم. می‌دانید که کنترل این بی‌برنامگی از حوزه اختیارات ما و برگزارکنندگان خارج بود. علی‌ایحال بابت تاخیر در شروع برنامه، گرمای سالن، عدم پخش تصویر از نمایشگر‌ها و کیفیت نامناسب نور صحنه در بخش اول اجرا پوزش می‌خواهیم و از شکیبایی شما سپاسگزاریم. امید است که بخش دوم کنسرت جبران کمبودها را کرده باشد.

همایون شجریان و گروه دستان

۰۵ شهریور ۱۳۸۷

+ نوشته شده در سه شنبه پنجم شهریور ۱۳۸۷ساعت 18:3 توسط فرمیر |

             خبرگزاری میراث‌فرهنگی: همایون شجریان خاطره صدای پدر را زنده کرد

خبرگزاری میراث فرهنگی در گزارش خود از کنسرت همایون شجریان و گروه دستان، این اجرا را کنسرتی موفق ارزیابی کرده و نوشته است: «همایون شجریان که نخستین کنسرت خود را به صورت مستقل و بدون حضور پدر در ایران اجرا می کرد، برنامه دومین شب از اجرای خود را بدون تکرار قطعه‌ای و با تشویق و عباراتی همچون"همایون دوست داریم" به پایان برد.»

به گزارش روابط‌عمومی کنسرت، خبرگزاری میراث‌فرهنگی در بخشی از این  گزارش نوشته است: تصنیف «وطن» که به عنوان پایان بخش کنسرت دیشب بر اساس شعر سیاوش کسرایی اجرا می شد، بار دیگر قدرت آهنگسازی فرج پوری را نشان داد. موسیقی سنتی همراه با شعری در سنای وطن که خاطره «ایران ای سرای امید» شجریان بزرگ را که 30 سال قبل بر اساس ملودی «محمدرضا لطفی» خوانده بود زنده کرد. صدای قدرتمند همایون با موسیقی حماسی فرج پوری که در انتهای کنسرت شور فراوانی به جمعیت حاضر بخشید:
وطن وطن
نظر فکن به من که من
به هرکجا غریب وار
که زیر آسمان دیگری غنوده ام
همیشه با تو بوده ام
همیشه با تو بوده ام

مشروح گزارش خبرگزاری مهر را [اینجا] ببینید.


                              روزنامه اعتماد ملی: زهی عشق و زهی شور...!

روزنامه اعتماد ملی در مطلبی با عنوان نگاهی به کنسرت همایون شجریان و دستان نوشت: «اولین شب کنسرت موسیقی گروه دستان به خوانندگی همایون شجریان پس از اتمام تور اروپایی این گروه در تالا‌ر وزارت کشور طنین افکند و خیل عظیم مشتاقان این هنر اصیل را به وجد آورد. »

به گزارش روابط‌عمومی کنسرت، روزنامه اعتماد ملی در بخشی از این  گزارش نوشته است: «در کل باید به جز صدابرداری بی‌نقص گروه صدابردار در شب نخست کنسرت، از هماهنگی گروه دستان و تجربه قرار گرفتن چند ساز کوبه‌ای در کنار کمانچه و تار و بربط به نیکی یاد کرد.»

مشروح گزارش روزنامه اعتماد ملی را [اینجا] ببینید.

+ نوشته شده در دوشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۷ساعت 8:29 توسط فرمیر |

 

شرکت دل‌آواز اعلام کرد؛ به منظور جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده و ایجاد تسهیل برای کلیه علاقه‌مندان به حضور در کنسرت همایون شجریان و گروه دستان، فروش فوق‌العاده بلیت کنسرت روز سه‌شنبه 29 مرداد در سامانه اینترنتی فروش بلیت انجام خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی کنسرت، از آنجایی که طی هفته گذشته شایعاتی مبنی بر ایجاد بازارسیاه بلیت کنسرت همایون شجریان و گروه دستان شنیده شده است، شرکت دل‌آواز تعداد محدودی بلیت این کنسرت را در نوبتی فوق‌العاده، از ساعت 9 صبح روز سه‌شنبه 29 مرداد تا ساعت 13 همان روز در سامانه اینترنتی www.shajarianconcert.com به علاقه‌مندان عرضه خواهد کرد.

در این نوبت فوق‌العاده، پرداخت اینترنتی یکی از مراحل فروش بلیت است که می‌بایست در زمان انتخاب بلیت انجام شده و خرید بلیت در همان مراجعه اول قطعی شود. محدودیت خرید بلیت در این نوبت 3 قطعه برای هر نفر در نظر گرفته شده است.


تاریخ، مکان و نحوه تحویل بلیت‌های کنسرت همایون شجریان

بلیت‌های کنسرت همایون شجریان و گروه دستان طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه 28 و 29 مرداد به علاقه‌مندانی که از طریق سامانه اینترنتی، بلیت خود را خریداری کرده‌اند، تحویل داده می‌شود.

به گزارش روابط عمومی کنسرت، با هماهنگی‌های انجام شده بین مسوولان شرکت دل‌آواز با مدیریت سازمان پایانه‌ها و پارک‌سوارهای شهرداری تهران مقرر شد بلیت‌های کنسرت همایون شجریان و گروه دستان همانند کنسرت استاد شجریان و گروه شهناز در محل پارک‌سوار بیهقی به علاقه‌مندان تحویل داده شود.

با برنامه‌ریزی انجام شده تحویل بلیت‌ها بین ساعت‌های 16 تا 21 روزهای دوشنبه (28 مرداد) و سه‌شنبه (29 مرداد) در پارک‌سوار بیهقی، جنب شرکت سیر و سفر سالن انتظار مسافرین شماره‌ یک، انجام خواهد شد. به این ترتیب کلیه کسانی که طی مراحل چهارگانه بلیت‌فروشی آنلاین، بلیت‌های خود را رزرو و از طریق سامانه‌های پرداخت اینترنتی خرید بلیت‌ها را قطعی کرده‌اند طی دو روز اعلام شده می‌توانند با در دست داشتن اصل کارت ملی یا گواهی‌نامه جدید و یا گذرنامه جدید که شماره ملی روی آن درج شده با مراجعه به پارک‌سوار بیهقی، بلیت‌های خود را از غرفه‌های ویژه شرکت دل‌آواز تحویل بگیرند. لازم به ذکر است کلیه علاقه‌مندان تهرانی و شهرستانی که بلیت خریداری کرده‌اند در تاریخ‌های یاد شده می‌توانند برای تحویل بلیت به پارک‌سوار بیهقی مراجعه کنند.

محمدعلی رفیعی، مدیر برگزاری کنسرت‌های شرکت دل‌آواز در این باره گفت: «مدیران محترم سازمان پایانه‌ها و پارک‌سوارهای شهرداری تهران با حسن نیت کمال همکاری را در این زمینه با ما انجام داده‌اند و امکانات لازم برای ارایه هرچه بهتر خدمات به کلیه علاقه‌مندان، فراهم شده است.»

گفتنی است، در صورتی‌ که علاقه‌مندان در تاریخ‌های یاد شده موفق به مراجعه به پارک‌سوار بیهقی و تحویل بلیت خود نشوند، می‌توانند صبح روز هر اجرا از ساعت 9 تا 14 در محل شرکت دل‌آواز واقع در خیابان شریعتی، نرسیده به سه‌راه طالقانی، روبه‌روی سینما سروش، خیابان شهید سودمند (میثاق 2)، پلاک 28 ؛ بلیت‌های خود را تحویل بگیرند.

علاقه‌مندانی که در این نوبت فوق‌العاده اقدام به خرید بلیت می‌کنند، صبح روز هر اجرا در محل شرکت دل‌آواز بلیت‌های خود را تحویل خواهند گرفت.

+ نوشته شده در جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۷ساعت 10:35 توسط فرمیر |

homayoun dastan1.jpg

با پایان یافتن زمان مرحله چهارم بلیت فروشی آنلاین کنسرت همایون شجریان و گروه دستان در ساعت 11 دیروز چهارشنبه 16 مرداد، مهلت تهیه بلیت این کنسرت به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی کنسرت، براساس برنامه ریزی انجام شده، بلیت‌ها طی هفته‌ آینده چاپ و در فاصله یک هفته به کنسرت تحویل علاقه‌مندان خواهد شد. گفتنی است زمان و مکان دقیق تحویل بلیت‌ها متعاقبا برای علاقه‌مندان تهرانی متعاقبا از سوی دل‌آواز اعلام خواهد شد. علاقه‌مندان شهرستانی نیز روز کنسرت بلیت‌ها خود را از شرکت دل‌آواز تحویل خواهند گرفت.

کنسرت همایون شجریان و گروه دستان طی روزهای 31 مرداد، اول، سوم و چهارم شهریور در تالار بزرگ کشور برگزار خواهد شد.

 

سایت شرکت فرهنگی هنری دل آواز

+ نوشته شده در پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۸۷ساعت 10:16 توسط فرمیر |

با توجه به استقبال علاقه‌مندان موسیقی در مرحله سوم بلیت‌فروشی کنسرت همایون شجریان و گروه دستان، فرصت رزرو و پرداخت اینترنتی بلیت تا ساعت 11 فردا سه‌شنبه 15 مرداد تمدید شد.

به گزارش روابط عمومی کنسرت، شرکت دل‌آواز ضمن اعلام خبر تمدید مهلت رزرو و پرداخت الکترونیکی بلیت‌های کنسرت متذکر شد، با توجه به محدویت تعداد بلیت‌های باقی مانده تمهیداتی در نظر گرفته شده که سامانه اینترنتی بلیت فروشی بهترین جایگاه و صندلی‌ها را به مراجعه کنندگان اختصاص دهد. از این رو علاقه‌مندانی که برای پیدا کردن جای بهتر در سالن، بلیت‌های رزرو شده خود را لغو و مجددا اقدام به رزرو بلیت می‌کنند، قطعا جای اولیه خود را از دست می‌دهند. لذا به کلیه علاقه‌مندان توصیه می‌شود، اولین رزرو بلیت خود را نهایی کنند تا بهترین مکان باقی مانده در جایگاه مورد نظر را خریداری کرده باشند.

گفتنی است آخرین فرصت برای رزرو و پرداخت الکترونیک بلیت‌های کنسرت همایون شجریان و گروه دستان ساعت 11 فردا سه‌شنبه 15 مرداد است. این کنسرت روز‌های 31 مرداد، اول، سوم و چهارم شهریور در تالار بزرگ کشور برگزار می‌شود.

 

سایت شرکت فرهنگی هنری دل آواز


+ نوشته شده در دوشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۸۷ساعت 12:49 توسط فرمیر

 

مرحله سوم بلیت‌فروشی آنلاین کنسرت همایون شجریان و گروه دستان از ساعت 12 روز یکشنبه 13 مرداد روی سامانه اینترنتی فروش بلیت کنسرت آغاز خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی کنسرت، با به فروش رسیدن 82 درصد از بلیت‌های کنسرت همایون شجریان و گروه دستان، مرحله سوم بلیت‌فروشی آنلاین از ساعت 12 ظهر روز یکشنبه 13 مرداد روی سامانه فروش بلیت به نشانی اینترنتی www.shajarianconcert.com آغاز می‌شود.

در این مرحله از بلیت فروشی، تعداد 2100 قطعه بلیتی که در مراحل قبل به علت عدم پرداخت مراجعین لغو رزرو شده‌اند، در سایت قرار خواهد گرفت. علاقه‌مندان از لحظه آغاز مرحله سوم بلیت فروشی تا ساعت 11 روز دوشنبه 14 مرداد می‌توانند با پرداخت الکترونیکی از طریق سیستم‌های پرداخت اینترنتی بانک‌های سامان، پارسیان، ملت و اقتصاد نوین خرید بلیت‌ خود را نهایی کنند.

گفتنی است، در صورتی که خرید بلیت‌های رزرو شده تا ساعت 11 روز دوشنبه 14 مرداد قطعی نشود، رزرو بلیت‌‌ها لغو شده و در مرحله چهارم بلیت فروشی که از ساعت 12 روز دوشنبه 14 مرداد روی سامانه اینترنتی آغاز می‌شود، قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است، بلیت‌ها طی هفته پایانی مرداد ماه در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. زمان و مکان تحویل بلیت‌ها متعاقبا از سوی سایت دل‌آواز اعلام خواهد شد.

کنسرت همایون شجریان و گروه دستان روز‌های 31 مرداد، اول، سوم و چهارم شهریور در تالار بزرگ کشور برگزار می‌شود.

 

منبع:وبسایت رسمی شرکت دل آواز


+ نوشته شده در جمعه یازدهم مرداد ۱۳۸۷ساعت 12:27 توسط فرمیر

مرحله دوم بلیت فروشی کنسرت همایون شجریان و گروه دستان از ساعت 12 ظهر امروز یکشنبه 6 مرداد بر روی سامانه اینترنتی فروش بلیت این کنسرت آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی کنسرت، با پایان یافتن مهلت پرداخت بهای بلیت‌های رزرو شده در ساعت 11 امروز (یکشنبه 6 مرداد) خرید تعداد 6971 بلیت رزرو شده از سوی علاقه‌مندان قطعی شد و 4249 بلیت نیز در مرحله دوم بلیت فروشی روی سایت www.shajarianconcert.com  عرضه شده است.

در این مرحله پرداخت الکترونیکی بهای بلیت‌ها از لحظه رزرو امکان‌پذیر است و علاقه‌مندان می‌توانند بلافاصله پس از انتخاب بلیت و تایید آن، از طریق سیستم‌های پرداخت اینترنتی بانک‌های سامان، پارسیان، اقتصاد نوین و ملت مبلغ بلیت‌های خود را پرداخته و خرید خود را قطعی کنند. لازم به ذکر است آخرین مهلت پرداخت اینترنتی و قطعی کردن بلیت‌ها در مرحله دوم، ساعت 16 روز سه‌شنبه 8 مرداد است.

بر اساس زمان‌بندی اعلام شده از سوی شرکت دل‌آواز، بلیت‌های خریداری شده از سوی علاقه‌مندان، طی هفته آخر مرداد ماه به آنها تحویل خواهد شد. زمان و مکان دقیق تحویل بلیت‌های متعاقبا از سوی سایت دل‌آواز و رسانه‌های عمومی اعلام خواهد شد.

 

منبع:سایت شرکت فرهنگی هنری دل آواز

+ نوشته شده در یکشنبه ششم مرداد ۱۳۸۷ساعت 14:38 توسط فرمیر

محمد‌علی رفیعی؛ مدیربرگزاری کنسرت‌های شرکت دل‌آواز درباره‌ی خبر منتشر شده در یکی از خبرگزاری‌های کشور گفت: «هیچ برنامه‌ریزی برای تمدید کنسرت استاد محمدرضا شجریان و گروه شهناز انجام نشده است.»

به گزارش روابط عمومی دل‌آواز، در پی انتشار مصاحبه‌ مجید درخشانی سرپرست گروه شهناز با خبرگزاری مهر که در آن به تمدید کنسرت این گروه با استاد محمدرضا شجریان طی هفته سوم مهرماه در تالار میلاد اشاره شده بود، مدیر برگزاری کنسر‌ت‌های دل‌آواز با تکذیب این خبر، تاکید کرد: «تنها برنامه فعلی کنسرت همایون شجریان و گروه دستان است که تمامی نیروی ستاد اجرایی کنسرت‌های دل‌آواز به این برنامه معطوف است.»

رفیعی تصریح کرد: «از آنجایی که کلیه کنسرت‌های استاد شجریان از سوی شرکت دل‌آواز برنامه‌ریزی و مدیریت می‌شود، تمامی اخبار رسمی برگزاری اجراها نیز تنها از سوی دل‌آواز منتشر خواهد شد. لذا از تمامی رسانه‌های محترم تقاضا داریم که اخبار مربوط به فعالیت‌های دل‌آواز را تنها از طریق روابط عمومی این شرکت و سایت دل‌آواز پیگیری کنند.»

کنسرت استاد محمدرضا شجریان و گروه شهناز طی خرداد و تیر امسال به مدت 7 شب در تالار بزرگ کشور برگزار شد.

 

منبع:سایت شرکت فرهنگی هنری دل آواز

+ نوشته شده در یکشنبه ششم مرداد ۱۳۸۷ساعت 14:34 توسط فرمیر

کنسرت گروه موسیقی "شهناز" به سرپرستی مجیددرخشانی با آواز محمدرضا شجریان بعد از ماه رمضان در هفته سوم مهرماه در سالن بزرگ میلاد برگزار می شود.

مجید درخشانی آهنگساز و سرپرست موسیقی "شهناز" با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : به دلیل استقبال گسترده مردم از کنسرت گروه موسیقی "شهناز" در تالار بزرگ کشور همین اجرا را با انجام تغییرات جزئی در سالن بزرگ میلاد برگزار می کنیم.

وی در ادامه افزود : قطعات مانند گذشته در دو قسمت اجرا می شود. قسمت اول این کنسرت در دستگاه همایون با تصنیف "چشم یاری" از ساخته های شجریان،"باد صبا" از آثار حسام السلطنه مراد با شعری از ملک الشعرای بهار،آواز شوشتری،چهارمضراب بیداد و همچنین تصنیف" رندان مست" از ساخته های خودم اجرا خواهد شد و در قسمت دوم مجموع قطعات را در دستگاه شور با عنوان " مرغ خوشخوان" اجرا می شود.

این نوازنده تار با اشاره به تغییرات انجام شده در اجرای گروه "شهناز" گفت : برخی انتقادها به گروه موسیقی شهناز هنگام اجرا در تالار بزرگ کشور وارد بود که با بررسی این انتقاد ها برخی از نکات که مورد قبول اعضای گروه نیز بود در این اجرا برطرف شده است اما سازبندی گروه هیچ تغییر نکرده و با همان ترکیب گذشته اجرا می کنند.

سرپرست گروه موسیقی "خورشید " در ادامه به روند فعالیتهای این گروه اشاره کرد و گفت : تمرینات گروه "خورشید " پس از وقفه ای کوتاه مدت بار دیگر از سرگرفته شده است و قرار است اواخر پاییز نخستین کنسرت این گروه در سال جاری برگزار شود. در این اجرا قطعاتی در ماهور را که تا کنون در اجرا نشده را اجرا می کنیم و همچنین قطعات "سفر به خیر" و "به کجا چنین شتابان" در دستگاه اصفهان به روی صحنه خواهد رفت.

مجید درخشانی در پایان به اجرای اخیر گروه "آوا" در سلیمانیه عراق اشاره کرد و گفت : مردم هنر دوست سلیمانیه عراق علاقه عجیبی به موسیقی ایران دارند و خوشبختانه استقبال شگفت انگیزی از کنسرت گروه "آوا" در دوشب از اجرا شد. قطعات این کنسرت برگرفته از آلبوم غوغای "عشق بازان" بود که سال گذشته در تهران اجرا شد. 

 

منبع:خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۷ساعت 16:45 توسط فرمیر |

 زمان پرداخت اینترنتی بهای بلیت‌های رزرو شده کنسرت همایون شجریان و گروه دستان تا ساعت 11 روز یکشنبه 6 مرداد تمدید شد.

به گزارش روابط عمومی کنسرت،‌ در شرایطی که تا کنون (ظهر روز شنبه 5 مرداد) بیش از 60 درصد کسانی که بلیت‌های کنسرت همایون شجریان و گروه دستان را رزرو کرده بودند با پرداخت اینترنتی خرید بلیت خود را قطعی کرده‌اند،‌ گردانندگان سامانه فروش بلیت آنلاین این کنسرت به منظور ایجاد تسهیل برای کلیه علاقه‌مندان و با توجه به مشکلاتی که بعضا در سیستم پرداختی بانک‌ها به وجود آمده، مهلت پرداخت بهای بلیت را تا ساعت 11 روز یکشنبه 6 مرداد تمدید کردند.

پیش از این اعلام شده بود آخرین مهلت پرداخت اینترنتی و قطعی کردن بلیت کنسرت همایون شجریان و گروه دستان ساعت 16 امروز شنبه 5 مرداد است. به این ترتیب کسانی که تا ساعت 11 روز یکشنبه 6 مرداد موفق به پرداخت و قطعی کردن بلیت‌های خود نشوند، رزرو بلیت آنها لغو و از ساعت 12 همان روز (فردا یکشنبه 6 مرداد) در سامانه فروش بلیت اینترنتی کنسرت مجددا برای فروش عرضه خواهد شد.

با توجه به این که کاربران اینترنت برای پرداخت بهای بلیت‌های خود بعضا با مشکلاتی از سوی سیستم‌های آنلاین بانک‌ها مواجه می‌شوند، هماهنگی‌های لازم جهت پاسخگویی از سوی مراکز پشتیبانی بانک‌ها انجام شده و شماره تلفن این مراکز در پی آمده است:

تلفن مرکز پشتیبانی بانک سامان: 6422

تلفن مرکز پشتیبانی بانک پارسیان: 6-22661700

مرکز پشتیبانی بانک ملت [شرکت پیشداد]: 23752313

 

منبع: وبسایت شرکت فرهنگی هنری دل آواز

+ نوشته شده در شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۷ساعت 16:37 توسط فرمیر

 به گزارش روابط عمومی کنسرت، در حالی که به منظور جلوگیری از ایجاد تراکم کاربران روی سرورهای بانک‌ها، جهت پرداخت الکترونیکی مبالغ بلیت‌های کنسرت همایون شجریان، برای هر یک از علاقه‌مندان زمان‌بندی مشخصی در نظر گرفته شده بود اما با تلاش گردانندگان سامانه فروش بلیت کنسرت، این دسته از افراد می‌توانند در هر لحظه از شبانه روز تا ساعت 16 روز شنبه 5 مرداد برای پرداخت و قطعی کردن بلیت خود به سامانه بلیت فروشی و سایت بانک‌ها مراجعه کنند.

گفتنی است، بلیت‌هایی که در مهلت تعیین شده، خرید آنها نهایی نشود، کنسل شده تلقی می‌شود و از ساعت 12 روز یکشنبه مجددا برای فروش در سامانه فروش بلیت قرار خواهد گرفت.

همچنین به منظور ایجاد تسهیل برای کلیه علابا تلاش گردانندگان سامانه فروش بلیت آنلاین کنسرت همایون شجریان و گروه دستان از ساعت 21 و 30 دقیقه روز چهارشنبه دوم مرداد، علاقه‌مندان می‌توانند در هر ساعت شبانه‌روز پرداخت الکترونیکی مبلغ بلیت‌های رزرو شده خود را انجام دهند.قه‌مندان، راهنمای تصویری پرداخت اینترنتی وجه بلیت‌ها در بخش پرداخت سامانه فروش و سایت دل‌آواز بلیت قرار گرفته و شیوه پرداخت هر یک از بانک‌ها به طور جداگانه تشریح شده است.

کنسرت همایون شجریان و گروه دستان طی روزهای 31 مرداد، اول، سوم و چهارم شهریور در تالار بزرگ کشور برگزار می‌شود.

 

منبع:سایت شرکت فرهنگی هنری دل آواز

+ نوشته شده در پنجشنبه سوم مرداد ۱۳۸۷ساعت 9:13 توسط فرمیر |

از آنجایی که برخی از علاقه‌مندان محترمی که روز گذشته از طریق سامانه فروش بلیت کنسرت همایون شجریان و گروه دستان بلیت خود را رزور کرده‌اند، در روند پرداخت اینترنتی دچار مشکل شده‌اند، نکات زیر متذکر می‌شود:


1. مراحل پرداخت اینترنتی را مطابق اطلاعیه پیشین سایت دل‌آواز انجام دهید. [برای مشاهده اطلاعیه اینجا را کلیک کنید]

 

2. علاقه‌مندانی که موفق به رزور اینترنتی بلیت شده‌اند تا ساعت 16 روز شنبه پنجم مرداد (طبق زمان‌بندی اعلام شده) فرصت دارند تا با پرداخت اینترنتی، خرید بلیت خود را قطعی کنند. بلیت‌هایی که در مهلت تعیین شده، خرید آنها نهایی نشود، کنسل شده تلقی می‌شود و از ساعت 12 روز یکشنبه مجددا برای فروش در سامانه فروش بلیت قرار خواهد گرفت.

3. پس از پایان انجام فرآیند پرداخت اینترنتی با بازگشت به سامانه بلیت فروشی کنسرت و مراجعه به بخش بلیت‌های خریداری شده از ثبت خرید خود مطمئن شوید.

4. در صورت بروز خطا در روند پرداخت و مشاهده پیام «عملیات با موفقیت انجام نشد» اگر مبلغی از حساب شما برداشته شده، ظرف 48 ساعت مجدداً به حساب شما واریز می‌گردد. شما می‌توانید مراتب را با نشانی
concert@raysaz.com و یا info@delawaz.ir  در میان بگذارید.

5. سامانه پرداخت بانک ملت در بعضی موارد با اختلال مواجه است که این مشکلات به مسوولین فنی این بانک گزارش شده و در حال بررسی و رسیدگی است.

6. برای ایجاد تسهیل و آشنایی هرچه بیشتر علاقه‌مندان راهنمای تصویری سامانه‌های پرداخت الکترونیک بانک‌های مختلف در زیر آمده است:

راهنمای خرید بلیت کنسرت همایون شجریان و گروه دستان از طریق بانک پارسیان
مشاهده راهنما برای کاربران اینترنت اکسپلورر
مــــشاهده راهــنما برای کاربران فایر فــــوکس

راهنمای خرید بلیت کنسرت همایون شجریان و گروه دستان از طریق بانک سامان
مشاهده راهنما برای کاربران اینترنت اکسپلورر
مــــشاهده راهــنما برای کاربران فایر فــــوکس

راهنمای خرید بلیت کنسرت همایون شجریان و گروه دستان از طریق بانک اقتصاد نوین
مشاهده راهنما برای کاربران اینترنت اکسپلورر
مــــشاهده راهــنما برای کاربران فایر فــــوکس

راهنمای خرید بلیت کنسرت همایون شجریان و گروه دستان از طریق بانک ملّت
مشاهده راهنما برای کاربران اینترنت اکسپلورر
مــــشاهده راهــنما برای کاربران فایر فــــوکس

+ نوشته شده در چهارشنبه دوم مرداد ۱۳۸۷ساعت 15:58 توسط فرمیر

 

بلیت‌های کنسرت همایون شجریان تمام شد
بلیت‌های لغو شده ششم مرداد فروخته می‌شود

با فروش آخرین قطعه بلیت کنسرت همایون شجریان و گروه دستان در ساعت 20 و 54 دقیقه روز سه‌شنبه اول مرداد ماه، بلیت‌های این کنسرت به اتمام رسید و بلیت‌های کنسل شده در روز یکشنبه 6 مرداد برای فروش عرضه می‌شود.

به گزارش روابط عمومی کنسرت، بلیت‌های کنسرت همایون شجریان و گروه دستان درحالی به اتمام رسید، که از ساعات ابتدایی آغاز به کار سامانه بلیت فروشی کنسرت با استقابل علاقه‌مندان مواجه بود و بلیت‌های 35 هزارتومانی کنسرت ظرف کمتر از 5 دقیقه به اتمام رسید.

علاقه‌مندانی که موفق به رزور اینترنتی بلیت شده‌اند تا ساعت 16 روز شنبه پنجم مرداد (طبق زمان‌بندی اعلام شده) فرصت دارند تا با پرداخت اینترنتی، خرید بلیت خود را قطعی کنند. بلیت‌هایی که در مهلت تعیین شده، خرید آنها نهایی نشود، کنسل شده تلقی می‌شود و از ساعت 12 روز یکشنبه مجددا برای فروش در سامانه فروش بلیت قرار خواهد گرفت.

گفتنی است به منظور ایجاد تسهیل برای کلیه علاقه‌مندان، راهنمای تصویری پرداخت اینترنتی وجه بلیت‌ها در بخش پرداخت سامانه فروش بلیت قرار گرفته و شیوه پرداخت هر یک از بانک‌ها به طور جداگانه تشریح شده است.

کنسرت همایون شجریان و گروه دستان طی روزهای 31 مرداد، اول، سوم و چهارم شهریور در سالن بزرگ کشور برگزار می‌شود.

 

منبع:سایت شرکت فرهنگی هنری دل آواز

****************************************

گزارش تصویری کنسرت استاد شجریان و گروه آوا در سلیمانیه(خبرگزاری مهر)

1        

2

3

4

+ نوشته شده در چهارشنبه دوم مرداد ۱۳۸۷ساعت 9:25 توسط فرمیر |


فروش بلیت آنلاین کنسرت همایون شجریان و گروه دستان از ساعت 12 امروز سه‌شنبه اول مرداد بر روی سامانه اینترنتی shajarianconcert.com آغاز شد.

فروش بلیت آنلاین کنسرت همایون شجریان و گروه دستان از ساعت 12 امروز سه‌شنبه اول مرداد بر روی سامانه اینترنتی shajarianconcert.com آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی کنسرت، تعداد 11220 قطعه بلیت در 6 قیمت 10، 15، 20، 25، 30 و 35 هزار تومان در سامانه اینترنتی فروش بلیت قرار داده شد که کلیه بلیت‌های 35 هزار تومانی ظرف 4 دقیقه پس از آغاز مهلت بلیت فروشی و بلیت‌های 30 هزار تومان در فاصله 28 دقیقه از زمان آغاز به اتمام رسید. بلیت‌های 25 هزار تومانی بالکن و همکف و بلیت‌های 10 هزار تومانی نیز با بیشترین استقبال در ساعت اول عرضه بلیت مواجه شد به شکلی که در فاصله یک ساعت پس از آغاز بلیت فروشی این دسته از بلیت‌ها نیز کاملا به فروش رفت. تا زمان تنظیم این گزارش (ساعت 18 و 30 دقیقه اول مرداد) تعداد 800 قطعه بلیت باقی مانده که بلیت فروشی تا اتمام کلیه بلیت‌ها ادامه خواهد داشت.

پرداخت اینترنتی مبلغ بلیت‌ها از ساعت 16 روز اول مرداد طبق برنامه زمان‌بندی اعلام شده از سوی سایت آغاز شده و آن دسته از علاقه‌مندانی که بلیت‌ خود را رزرو کرده‌اند به غیر از نوبت اعلام شده می‌توانند از ساعت 22 تا 8 روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه و همچنین از ساعت 18 روز پنجنشبه سوم مرداد تا ساعت 16 شنبه 5 مرداد بدون نوبت، وجه بلیت‌های خود را پرداخته و خرید خود را قطعی کنند. اما اگر در زمان‌های اعلام شده پرداخت صورت نگیرد و خرید بلیت قطعی نشود رزور آنها لغو و بلیتشان در نوبت بعدی فروش قرار می‌گیرد. نوبت بعدی فروش - که از بین بلیت‌های کنسل شده صورت می‌گیرد -  از ساعت 12 روز یکشنبه 6 مرداد بر روی سامانه اینترنتی فروش بلیت کنسرت همایون شجریان آغاز خواهد شد.

فروش اینترنتی بلیت‌های کنسرت همایون شجریان با کمترین مشکلی انجام شد. علی کاظمی مدیر این سامانه فروش درباره مشکلات جزیی سامانه در بلیت فروشی کنسرت همایون شجریان و گروه دستان می‌گوید: «دو ایراد فنی کوچک در سیستم به وجود آمد که در دقایق ابتدایی فروش بلیت مرتفع شد. ایراد اول نمایش مبلغ بلیت‌ها بود که با شش صفر اضافه در صفحه ظاهر می‌شد که این نقص بلافاصله مرتفع شد و علاقه‌مندان مطمئن باشند که در هنگام پرداخت مشکلی نخواهند داشت، ایراد دوم نمایش جایگاه‌ها بود که این مورد نیز بلافصله تصحیح شد.» وی ادامه داد: «علاقه‌مندان هنگام پرداخت اینترنتی جزییات بلیت‌های رزرو شده خود را مرور کنند که اگر جایگاه، ردیف و صندلی آنها مطابق میلشان نیست، رزرو بلیت‌های خود را لغو کرده و خرید خود را نهایی نکنند.»

کاظمی همچنین درباره مشکل شماره ملی که برخی افراد در هنگام ثبت نام با آن مواجه شده‌اند، تصریح کرد: «کد ملی باید به صورت 10 رقمی کامل و بدون خطوط تیره وارد شود. اگر کسانی با سیستم ثبت‌نام با مشکلی مواجه شدند از طریق پست الکترونیک concert@raysaz.com  و info@delawaz.ir با ما تماس بگیرند.»

کاظمی با تاکید بر این که کلیه بلیت‌های درنظر گرفته شده برای فروش از سوی سامانه اینترنتی عرضه شده، تاکید کرد: «تمامی بلیت‌ها از سوی سامانه فروش بلیت به فروش رفته و فروش هیچ بلیتی در این سیستم متوقف نشده است. کنترل بلیت فروشی کاملاً از طریق رایانه صورت می‌گیرد و حتی گردانندگان سایت نیز نمی‌توانند بیش از 5 بلیت خریداری کنند.».

همچنین محمدعلی رفیعی، مدیر برگزاری کنسرت همایون شجریان و گروه دستان با تشکر از کلیه رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی جامع نحوه فروش بلیت کنسرت گفت: «بلیت فروشی کنسرت با کمترین مشکلی صورت گرفت و این موضوع میسر نمی‌شد مگر با همکاری‌ای که از سوی رسانه صورت گرفت. از کلیه علاقه‌مندانی هم که با حوصله مقدمات ثبت‌نام خود را کامل کرده و براساس اطلاعیه‌های قبلی دل‌آواز اقدام به خرید بلیت آنلاین کردند نهایت سپاسگزاری را داریم.»

براساس برنامه‌ریزی انجام شده تحویل بلیت کنسرت‌، در هفته آخر مرداد ماه صورت می‌گیرد که تاریخ و مکان دقیق تحویل بلیت‌ها متعاقبا از سوی سایت دل‌آواز و رسانه‌ها اعلام خواهد شد.

کنسرت همایون شجریان و گروه دستان طی روزهای 31 مرداد، اول، سوم و چهارم شهریور در سالن بزرگ کشور برگزار می‌شود.

منبع: سایت شرکت فرهنگی هنری دل آواز

+ نوشته شده در چهارشنبه دوم مرداد ۱۳۸۷ساعت 9:23 توسط فرمیر

مجموعه تصویری کنسرت «محمدرضا شجریان» و گروه آوا که تابستان گذشته در تالار بزرگ کشور برگزار شده، به صورت DVD منتشر شده و از روز دوم مرداد از سوی موسسه دل‌آواز در فروشگاه‌های محصولات فرهنگی عرضه خواهد شد.

مجموعه تصویری کنسرت «محمدرضا شجریان» و گروه آوا که تابستان گذشته در تالار بزرگ کشور برگزار شده، به صورت DVD منتشر شده و از روز دوم مرداد از سوی موسسه دل‌آواز در فروشگاه‌های محصولات فرهنگی عرضه خواهد شد.

این مجموعه توسط «محمدرضا هنرمند» کارگردان برجسته و شناخته شده‌ سینما و تئاتر کارگردانی شده و هر دو بخش کنسرت سال گذشته گروه آوا را شامل می‌شود. در بخش اول که «سخن عشق» نام دارد قطعاتی از ساخته‌های «محمدرضا شجریان» و «مجید درخشانی» بر اساس اشعاری از سعدی اجرا شده است. بخش دوم که «غوغای عشق‌بازان» نام‌گذاری شده قطعاتی از محمدرضا شجریان و «سعید فرج‌پوری» روی اشعاری از سعدی به اجرا درآمده است.

در اجرای سال گذشته گروه آوا،  «مجید درخشانی» (تار)، «محمد فیروزی» (عود)، «سعید فرج‌پوری» (کمانچه)، «همایون شجریان» (تنبک و آواز) و «حسین رضایی‌نیا» (دف، دایره»، محمدرضا شجریان را همراهی کرده‌اند. این مجموعه در روز دوم مرداد ماه از سوی موسسه دل آواز توزع خواهد شد.

+ نوشته شده در دوشنبه سی و یکم تیر ۱۳۸۷ساعت 9:57 توسط فرمیر |

به منظور تسهیل در تهیه بلیت و توزیع وسیع‌تر، فروش بلیت کنسرت «همایون شجریان» و گروه دستان از روز اول مرداد ماه تنها از طریق سایت فروش بلیت‌های کنسرت [www.shajarianconcert.com] آغاز خواهد شد و پرداخت هزینه بلیت‌ها تنها به صورت اینترنتی (Online) انجام می‌شود. از آنجا که کلیه مراحل فروش بلیت به صورت آنلاین برنامه‌ریزی شده، متن راهنمای زیر برای آشنایی بیشتر شما عزیزان و کاهش مشکلات در زمان خرید بلیت تهیه شده است، خواهشمند است متن را به دقت مطالعه نموده و موارد لازم را انجام دهید.

 

 

فروش بلیت از ساعت 12 ظهر روز سه‌شنبه 1 مرداد 1387 آغاز می‌شود. [تنها از طریق سایت اینترنتی خرید بلیت]
 

به طور کلی اقدامات لازم برای خرید بلیت در سه بخش کلی انجام می‌شوند:

بخش یکم – مقدمات خرید (کارهایی که می‌توان قبل از روز 1/5/1387 انجام داد)

بخش دوم - رزرو بلیت (شامل انتخاب نوع بلیت، روز برگزاری و تعداد بلیت که از ساعت 12 ظهر روز 1/5/1387 آغاز می شود)

بخش سوم – پرداخت بهای بلیت (این مرحله بر اساس نوبت بندی که در پایان مرحله رزرو اعلام خواهد شد، انجام می شود)

 

علاقه مندان محترم توجه فرمایید برای این کنسرت ابتدا بلیت رزرو ‌شده و سپس نوبت بندی پرداخت تعیین و اعلام می گردد، پرداخت بهای بلیت باید در زمان تعیین شده انجام شود.

بخش اول (مقدمات خرید) فقط برای تسریع در زمان رزرو بلیت و کاهش خطا در روز 1/5/1387 است.

توصیه می‌شود برای کاهش مشکلات  اقدامات بخش مقدمات خرید را از همین امروز انجام دهید.

 

بخش یکم – مقدمات خرید

کارهای این بخش از دو مرحله اصلی تشکیل شده‌اند:

مرحله 1 - ورود اطلاعات فردی

مرحله 2 - تهیه کارت بانکی برای خرید اینترنتی (Online)

پس از انجام مراحل 1 و 2 باید روز (1/5/1387) به سایت اینترنتی فروش بلیت مراجعه نموده و اقدام به خرید بلیت نمایید.

 

در ادامه نکات مهم مربوط به هر مرحله را می‌خوانید.

 

مرحله 1 - ورود اطلاعات فردی

در این مرحله مشخصات فردی و کاربری خود را وارد می‌کنید. عزیزانی که برای کنسرت های تهران (مرداد 1386 - تیر 1387) یا کنسرت اصفهان (آبان 1386) اطلاعات فردی خود را وارد نموده‌اند نیازی به ورود دوباره اطلاعات ندارند. این دوستان در صورت نیاز می‌توانند اطلاعات خود را ویرایش نمایند.

توجه: ورود اطلاعات در این مرحله هیچ حقی در خصوص خرید بلیت ایجاد نمی‌کند. برای خرید بلیت باید روز 1/5/1387 به سایت اینترنتی فروش بلیت مراجعه نموده و مراحل لازم را انجام دهید.

1-     از آنجا که فروش بلیت در فضای مجازی اینترنت انجام می گردد برای تحویل بلیت باید هویت خریدار واقعی احراز گردد. کسانی که به هر دلیل شماره ملی خود را اشتباه وارد نموده باشند، هنگام تحویل بلیت دچار مشکل خواهند شد. برای اطمینان از درستی شماره ملی خود حتما پیش از روز 1 مرداد به سایت مراجعه نموده و در صورت نیاز شماره ملی خود را اصلاح نمایید.

2-     بلیت‌های صادره پس از تطابق مشخصات فردی خریدار با کارت شناسایی معتبر و شماره ملی (متعلق به خریدار اصلی که اطلاعات خود را در سایت وارد نموده است) تحویل داده می‌شود. از این رو باید مشخصات فردی کامل و با دقت وارد شوند.

3-     مشخصات فردی شما کاملاً محرمانه تلقی شده و نزد دل‌آواز محفوظ می‌ماند.

4-     نام، نام خانوادگی و آدرس باید با حروف فارسی و درست وارد شوند.

5-     به هنگام ثبت کد ملی و کد پستی و آدرس ایمیل دقت کنید. نیازی به وارد کردن خطوط تیره‌ای که در شماره کد پستی وجود دارد، نیست و شماره کدپستی و کد ملی را بدون فاصله ثبت کنید.

6-     بدیهی است بدلیل فروش اینترنتی که به صورت مجازی می‌باشد برگزار کننده کنسرت نیاز به احراز هویت خریدار دارد و در موقع تحویل، مشخصات خریدار با مدارک مراجعه کننده (کارت ملی، گواهینامه و پاسپورت جدید که شماره ملی در آن درج گردیده) به دقت کنترل می‌شود و عدم تطابق موجب ابطال بلیت خریداری شده خواهد شد ، لذا خواهشمند است نسبت به اصلاح مشخصات اقدام فرمایید تا در موقع تحویل بلیت با مشکل مواجه نشوید.

7-     بعد از ثبت مشخصات نام کاربری (Username) و رمز عبور (Password) به آدرس ایمیل‌تان ارسال می‌شود. به طور معمول نام کاربری شما عبارت از همان آدرس ایمیل است. رمز عبور نیز توسط خود سایت مشخص می‌شود. کسانی که علاقمند هستند رمز عبور خود را تغییر دهند و مشخصه ساد‌تری برای خود درنظر بگیرند می‌توانند بعد از دریافت رمز عبور اقدام به تغییر آن کنند.

8-     برای مراجعات بعدی مشخصات کاربری خود (آدرس پست الکترونیکی و رمز عبور) را حتما به خاطر بسپارید.

9-     در صورت اشتباه در ورود اطلاعات می‌توانید پیش از روز (1/5/1387) به سایت اینترنتی کنسرت مراجعه و آنها را اصلاح کنید.

10-زمان و مکان تحویل بلیت پس از پرداخت بهای بلیت به عزیزان اعلام خواهد شد.

11-عزیزانی که از شهرستان‌ها اقدام به خرید بلیت می‌نمایند، می‌توانند بلیت‌های خود را روزهای برگزاری کنسرت در تهران دریافت کنند. زمان و مکان توزیع بلیت به زودی از طریق سایت به اطلاع شما خواهد رسید.

12-عزیزانی که با ثبت اشتباه پست الکترونیک خود قادر به ثبت کد ملی صحیح نمی‌باشند می‌توانند با ارسال نامه الکترونیک به آدرس info@delawaz.ir و concert@raysaz.com با درج نام و نام خانوادگی و کد ملی و شماره تماس نسبت به ابطال مشخصات اقدام و مجددا ثبت نام نمایند.

13-توجه فرمایید از آنجا که تعداد نامه‌های ارسالی سایت دل‌آواز زیاد است ممکن است نامه ارسالی در Bulk mail، Junk mail یا Spam صندوق پست الکترونیک شما قرار گرفته باشد.

 

مرحله 2 - تهیه کارت بانکی برای خرید اینترنتی (Online)

پرداخت هزینه بلیت بصورت اینترنتی (Online) انجام می‌شود. برای انجام این کار می‌توانید به یکی از 4 روش زیر عمل کنید.

 

1-     اگر کارت یکی از بانک‌های اقتصاد نوین، پارسیان، سامان یا ملت را دارید:

کارت‌های این بانک به صورت پیش‌فرض قابلیت خرید اینترنتی را دارند. کافی است به یکی از دستگاه‌های خودپرداز (ATM) بانک خود مراجعه نموده و گزینه  تغییر رمز اینترنتی” را انتخاب کرده و رمز اینترنتی خود را تغییر دهید.

با همراه داشتن کارت و رمز اینترنتی، کد CVV2 و تاریخ انقضای کارت (که روی کارت شما نوشته شده است یا دستگاه خودپرداز به شما اعلام می‌کند) می‌توانید روز 1/5/1387 بلیت‌های کنسرت را خریداری نمایید.

توجه: رمز اینترنتی و رمز کارت (که در دستگاه‌های خودپرداز استفاده می‌کنید) می‌توانند متفاوت از هم باشند.

برای اطلاعات بیشتر به سایت اینترنتی بانک‌ها مراجعه فرمایید.

دارندگان کارت بانک ملت برای آگاهی از روش دریافت رمز اینترنتی و کد CVV2 اینجا را کلیک کنند.

 

2-     اگر یکی از کارت‌های بالا را ندارید:

اگر کارت یکی از بانک‌های اقتصاد نوین، پارسیان، سامان و ملت را ندارید برای خرید اینترنتی باید با مراجعه به یکی از شعب این بانک‌ها  “کارت خرید یا کارت هدیه” را نقداً خریداری نمایید. با خرید این کارت کلیه اطلاعات لازم برای خرید اینترنتی به شما ارایه می‌شود. لطفاً راهنمای همراه کارت را با دقت مطالعه فرمایید. این کارت‌ها در قیمت‌های مختلف عرضه می‌شوند و مانند تمام کارت‌های بانکی در تمام دستگاه‌های خودپرداز شتاب و POSهای فروشگاه‌ها قابل استفاده هستند.

توجه 1: اضافه مبلغ کارت‌های خریداری شده در کارت شما باقی مانده و می‌توانید از دستگاه‌های خودپرداز شتاب نقداً دریافت کنید.

توجه 2: وجه مورد نیاز برای خرید بلیت تنها با استفاده از یک کارت بانکی قابل پرداخت می‌باشد بنابر این بر اساس بهای بلیت های رزروی خود کارت بانکی تهیه نمایید. برای مثال اگر بهای بلیت های شما 000/250/1 ریال باشد باید فقط یک کارت بانکی با حداقل موجودی 000/250/1 ریال تهیه نمایید.

توجه 3: برای مشاهده بهای بلیت‌های کنسرت و محدودیت تعداد خرید متن بخش دوم را در ادامه به دقت مطالعه نمایید.
 

توصیه می‌شود جزییات مراحل خرید اینترنتی را که در متن بخش دوم شرح داده شده است، به دقت مطالعه نمایید.

 

بخش دوم – رزرو بلیت

1-     از ساعت 12 ظهر روز 1/5/1387 با مراجعه به سایت دل‌آواز و وارد کردن آدرس پست الکترونیکی و رمز عبور، گزینه انتخاب بلیت را انتخاب نموده و اقدام به انتخاب و رزرو بلیت نمایید.

توجه: کسانی که تا روز 1/5/1387 اقدام به وارد کردن اطلاعات فردی ننموده‌اند، می‌توانند در همان روز اطلاعات خود را وارد نمایند که البته این کار نیاز به زمان و دقت بیشتری دارد.

2-     بخش انتخاب بلیت از سایت ساعت 12 ظهر روز یکم مرداد 1387 راه‌اندازی خواهد شد و پیش از زمان اعلام شده امکان دسترسی به این قسمت از سایت وجود ندارد.

3-     کسانی که اطلاعات فردی خود را وارد ننموده باشند نمی‌توانند وارد این مرحله شوند.

4-     کسانی که در زمان اعلام شده (حداکثر تا ساعت 16 روز شنبه 5 مرداد) موفق به پرداخت بهای بلیت نشوند رزرو بلیت آنها باطل گردیده و دوباره در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

5-     بهای بلیت‌های کنسرت به این شرح است:

 

همکف

بالکن

350/000 ریالی

250/000 ریالی

300/000 ریالی

200/000 ریالی

250/000 ریالی

150/000 ریالی

200/000 ریالی

100/000 ریالی

 

6-     هر نفر می‌تواند حداکثر 5 بلیت خریداری نماید. مثلا شما می‌توانید یک عدد بلیت 000/250 هزار ریالی برای شب دوم و دو عدد بلیت 000/300 ریالی برای شب چهارم و دو عدد بلیت 000/350 ریالی برای شب اول به بلیت‌های انتخابی خود اضافه نموده و رزرو بلیت را به پایان برسانید. سپس در نوبت اعلام شده اقدام به پرداخت مبلغ کل بلیت‌ها نمایید. (برای این کار پس از انتخاب بلیت از کلید “افزودن بلیت” استفاده نمایید)

7-     پس از پایان رزرو بلیت مشخصات بلیت های اختصاص داده شده به شما نشان داده می شود. دقت کنید اگر صندلی ها کنار یکدیگر نیستند می توانید بلیت ها را حذف نموده و دوبار بلیت انتخاب و رزرو نمایید.

8-     توجه: برگزار کننده کنسرت تلاش خود را برای تحویل بلیت‌های سریال (صندلی‌های کنار هم) به خریداران محترم انجام می‌دهد اما هیچ تعهدی در این خصوص ندارد.

 

بخش سوم – پرداخت بهای بلیت

1-     پس از پایان رزرو بلیت نوبت پرداخت بهای بلیت به شما اعلام می گردد. برای پرداخت بهای بلیت با استفاده از کارت های بانکی باید در یکی از زمان های اعلام شده به سایت اینترنتی کنسرت (www.shajarianconcert.com) مراجعه نموده و به گزینه “مشاهده بلیت” مراجعه نموده و کلید “تایید و پرداخت” را فشار دهید.

2-     پس از انتخاب کلید “تایید و پرداخت” به صفحه انتخاب بانک برای انجام مراحل پرداخت بهای بلیت منتقل می‌شوید. در این صفحه لیست اسامی بانک‌های چهارگانه طرف قرارداد (اقتصاد نوین، پارسیان، سامان یا ملت) را می‌بینید که با توجه به کارت بانکی که در اختیار دارید یکی از بانک‌ها را انتخاب نمایید.

3-     پس از انتخاب بانک به طور خودکار به صفحه پرداخت اینترنتی بانک انتخابی منتقل می‌شوید تا مبلغ کل را پرداخت نموده و خرید قطعی بلیت‌ها را به پایان برسانید. پس پرداخت حتما به سایت فروش بلیت بازگردید و وضعیت بلیت خریداری شده خود را ملاحظه فرمایید.

دقت کنید پس از انتقال به صفحه بانک، فرآیند پرداخت توسط بانک انجام می‌شود و گروه برگزاری کنسرت هیچ مسولیتی در خصوص مشکلات احتمالی بانک‌ها نمی‌پذیرد.

4-     بهای بلیت ها را نمی توان از طریق دستگاه های خود پرداز بانک ها پرداخت نمود و تنها از طریق سایت اینترنتی کنسرت (www.shajarianconcert.com) قابل پرداخت است.

5-     کسانی که در زمان اعلام شده (حداکثر تا ساعت 16 روز شنبه 5 مرداد) موفق به پرداخت بهای بلیت نشوند رزرو بلیت آنها باطل گردیده و دوباره در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

 

 

بخش چهارم – تحویل بلیت

1-  با انجام موفقیت‌آمیز پرداخت در صفحه اینترنتی سایت فروش خلاصه مشخصات فردی و بلیت‌های خریداری شده را می‌بینید. خواهشمند است این صفحه را چاپ نموده یا اطلاعات آن را یادداشت نمایید و برای تحویل بلیت همراه خود بیاورید. همراه داشتن کد بلیت برای تحویل الزامی است.

2-  زمان و مکان توزیع بلیت به زودی از طریق سایت به اطلاع شما خواهد رسید. جهت دریافت بلیت با در دست داشتن کارت شناسایی معتبر (متعلق به خریدار و شماره ملی درست)  به مکان توزیع مراجعه کنید. (می توانید برای دریافت بلیت نماینده خود را با همراه داشتن کارت معتبر خریدار اصلی به محل تحویل بلیت بفرستید)

توجه: به کسانی که شماره ملی خود را اشتباه وارد نموده باشند، بلیت تحویل داده نخواهد شد.

 

3-  بلیت های عزیزان شهرستانی روزهای برگزاری کنسرت در شرکت دل آواز تحویل داده خواهد شد.

 

نکته های کلی

1-  از ورود کودکان زیر 10 سال جلوگیری خواهد شد. خواهشمند است از همراه آوردن این عزیزان خودداری فرمایید.

2-  بلیت های صادره دارای بارکد می باشند و در زمان ورود با دستگاه بارکدخوان کنترل می شوند. بلیت هایی که به هر دلیل مخدوش شده باشند یا از آنها کپی تهیه شده باشد، مجاز به ورود نمی باشند، لذا خواهشمند است بلیت‌های خود را فقط از طریق سایت فروش بلیت تهیه کنید.

3-  بلیت هایی که بهای آنها در مهلت پرداخت پرداخت نشده باشد از رزرو خارج شده و دوباره (ساعت 12 ظهر روز یک شنبه 6 مرداد) برای فروش به علاقه مندان روی سایت قرار خواهد گرفت.

 

 

منبع:شرکت فرهنگی هنری دل آواز

+ نوشته شده در شنبه بیست و نهم تیر ۱۳۸۷ساعت 10:7 توسط فرمیر |

به گزارش خبرنگار موسيقي فارس، در يك نشست رسانه‌اي كه صبح امروز با حضور همايون شجريان، حسين بهروزي‌نيا نوازنده بربت، سعيد فر‌ج‌پوري نوازنده كمانچه و محمد رفيعي مدير كنسرت در خانه هنرمندان ايران برگزار شد، فرج‌پوري به تشريح برنامه كنسرت گروه دستان پرداخت و گفت:اين كنسرت از 31 مرداد و 1 تا 4 شهريور در دو بخش برگزار مي‌شود. در بخش اول كه در دستگاه دشتي است، قطعاتي را بر اساس اشعاري از شفيعي كدكني و غزليات سعدي به آهنگسازي حميد متبسم اجرا خواهيم كرد.
وي افزود:در بخش دوم نيز قطعاتي از ساخته‌هاي خودم را در مايه اصفهان با اشعاري از حافظ ،عطار نيشابوري ،سياوش كسرايي و فريدون مشيري مي‌نوازيم.
اين نوازنده كمانچه در خصوص انتخاب همايون شجريان به عنوان خواننده گروه دستان بيان داشت:گروه دستان در روند كاري‌اش با خوانندگان زيادي از جمله ناظري،بسطامي ،بيژن كامكار ،صديق تعريف و ديگران كار كرده است. اين بار نيز با مشورت اعضاي گروه و بررسي‌هاي همه‌جانبه همايون را به عنوان خواننده گروه انتخاب و كنسرتهايي را با موفقيت در خارج از كشور برگزار كرديم كه البته فكر مي‌كنيم كنسرت تهران هم همينطور خواهد بود.
در ادامه اين نشست، همايون شجريان با بيان اينكه افتخار مي‌كنم كه با گروه دستان همكاري دارم،اظهار داشت:از آنجايي كه اجراي ما در تهران تكرار كنسرت‌مان در تور آمريكا و اروپا است، از هم اكنون در تلاش هستيم تا با گرفتن مجوز، يكي از كنسرت‌هاي اروپايي را كه ضبط صحنه‌اي شده‌اند، در قالب آلبوم موسيقي همزمان با كنسرت و يا با اختلاف چند روزه منتشر كنيم تا مخاطبان قبل از كنسرت با فضاي كار آشنا شوند.

انتشار آثار گروه عبدالقادر مراغه‌اي در قالب آلبوم موسيقي
------------------------------------------------------------------------
وي در خصوص فعاليت خود با گروه عبدالقادر مراغه‌اي گفت: ما منتظريم آثاري را كه با گروه عبدالقادر به سرپرستي محمدرضا درويشي ضبط كرده‌ايم، به زودي در قالب آلبوم موسيقي منتشر كنيم.
همچنين قرار است در صورت امكان كنسرتي را يا در داخل و يا خارج از ايران با اين گروه برگزار كنيم.اما به عقيده من قبل از كنسرت بايد اثر منتشر شود تا مردم بتوانند با آن ارتباط برقرار كنند.

برگزاري كنسرت‌هاي مستقل به معناي جدا شدن از پدرم نيست
-------------------------------------------------------------------------------------
اين خواننده در خصوص جدا شدن از محمدرضا شجريان و اجراهاي مستقل بيان داشت:من هم با پدر و هم با گروه‌هاي ديگري كنسرت برگزار مي‌كنم، به طوري كه بعد از كنسرتم با گروه دستان به همراه پدر و گروه آوا تور آمريكا و كانادا را برگزار كرديم و قرار است طي هفته‌هاي آينده كنسرت‌هايي را در كردستان عراق داشته باشيم.
وي با بيان اينكه برگزاري كنسرت‌هاي مستقل به معناي جدا شدن از پدرم نيست، اظهار داشت:هر زمان گروه آوا كنسرت داشته باشد من نيز در كنار پدر حضور دارم. در واقع كنار هم بودن من و پدر مستلزم اين است كه گروه آوا كنسرت داشته باشد.
شجريان با اشاره به تشكيل گروهي براي خودش گفت:براي فعاليتهاي بيشتر ممكن است گروهي را براي خودم تشكيل دهم اما تا كنون صحبتي در اين زمينه نشده است.
وي با اشاره به اجرا در شهرستانها بيان داشت:بر اساس تجربيات گذشته،براي برگزاري كنسرت در شهرستان‌ها مشكلات بيشتري وجود دارد.به اين خاطر من به شخصه ترجيح مي‌دهم ابتدا در تهران كنسرت داشته باشم .ولي اجراي كنسرت در شهرستان‌ها هم نشدني نيست.
خواننده گروه دستان در خصوص انتخاب اشعار تصريح كرد:براي انتخاب اشعار بايد فضا را در نظر گرفت و با توجه به قطعات ساخته شده در دستگاه خاص شعر را انتخاب كرد.من نيز بسته به ارتباطم با موسيقي و قطعه مورد نظر شعر را برمي‌گزينم.

به گزارش فارس،در ادامه اين نشست حسين بهروزي نيا نوازنده بربت گروه دستان در خصوص اجراي محمدرضا شجريان با اركستر سمفونيك‌هاي شهرهاي مختلف دنيا گفت:پروژه اجراي گروه دستان با اركسترسمفونيك‌ها از 2 سال پيش طرح‌ريزي شده بود كه فقط به صورت سازي انجام ‌شود. در بين راه متوجه شديم شجريان هم مي‌تواند حضور داشته باشد و قرار شد برنامه آينده اجرا با اركستر سمفونيك‌ها با حضور ايشان انجام گيرد.
وي ادامه داد:اولين اجراي گروه دستان با اركستر سمفونيك شهر لي‌يج بلژيك به صورت سازي برگزار شد و قرار است در آينده شجريان نيز در كنار گروه قرار بگيرد.
اين نوازنده بربت بيان داشت:تا كنون با اركستر سمفونيك لنكوور ،تورنتو و چند شهر آمريكا براي اجرا صحبت كرده‌ايم و منتظر پاسخ از سوي آنها هستيم.
بهروزي نيا در ادامه با اشاره به برگزاري مستر كلاس ساز بربت گفت:از آنجايي سفر به ايران حدود 2 ماه طول خواهد كشيد تصميم به برگزاري مستر كلاس ساز بربت را كرده‌ام كه از 12 مرداد به مدت 1 ماه برگزار خواهد شد كه علاقمندان به حضور و كسب اطلاعات مي‌توانند به سايت www.behroozinia.com مراجعه كنند.
محمد رفيعي مدير اجرايي شركت دل آواز و مدير كنسرت در خصوص فروش بليت‌هاي گروه دستان در تالار بزرگ كشور گفت:بليت هاي اين كنسرت از اول مرداد ساعت 12 به قيمت 10 تا 35 هزار تومان در سايت shajarianconcert.com آغاز مي‌شود و با پي‌گيري‌هاي انجام شده سعي داريم با اضافه كردن بانك صادرات مشكلات تهيه كارت را هم حل كنيم.

منبع:خبرگزاری فارس

اخبار مرتبط:

گزارش مهر از نشست مطبوعاتی همایون شجریان

گزارش سایت شرکت دل آواز از نشست خبری همایون شجریان

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۸۷ساعت 17:41 توسط فرمیر


 

فروش‌ بلیت‌های کنسرت «همایون شجریان» و گروه دستان از روز اول مرداد به صورت آنلاین در سایت shajarianconcert.com آغاز خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری فرهنگ و آهنگ و به نقل از روابط عمومی کنسرت، همایون شجریان اولین کنسرت مستقل خود در ایران را طی‌روزهای 31 مرداد، اول، سوم و چهارم شهریور به همراه گروه دستان در سالن بزرگ کشور برگزار خواهد کرد. این گروه پیش از این و در زمستان گذشته تور کنسرت بزرگی را در اروپا برگزار کرده بودند که با استقبال فراوانی نیز روبرو شد.

شجریان در این باره می‌گوید: «خیلی خوشحالم که این موقعیت پیش آمده که اولین کنسرت مستقل خود را با گروه دستان برگزار کنم. استقبال علاقه‌مندان به موسیقی ایران در کنسرت‌هایی که به همراه دستان در اروپا داشتیم، نشان داد که این همکاری بسیار موفق بوده و امیدوارم که این استقبال و رضایت عمومی در کنسرت تهران نیز تکرار شود.»

در اين اجرا گروه دستان متشكل از نوازندگاني چون حميد متبسم (تار و سه تار)، حسين بهروزي نيا (بربت)، سعيد فرجپوري (كمانچه)، پژمان حدادي (تنبك)، بهنام ساماني (دف، دمام و كوزه) و به همراه آواز همايون شجريان قطعاتي چون تصنيف عاشقانه، ساز و آواز بوي عشق، بداهه خواني كلام سعدي، تصنيف قيژك كولي با شعري از شغيعي كدكني، قطعه‌ی مستانه، ساز و آواز كمند زلف، بداهه خواني با اشعاري از حافظ و تصنيف زهي عشق با شعري از مولانا را به آهنگسازي حميد متبسم در مايه دشتي در بخش اول اجرا مي‌كنند. در بخش دوم گروه قطعه بي‌كلام اشتياق، ساز و آواز خورشيد آرزو و ساز و آواز عشق پاك از ساخته‌هاي همايون شجريان بر اساس اشعاري از فريدون مشيري، تصنيف چين زلف با شعر عطار نيشابوري، تصنيف اسرار عشق از حافظ، ساز و آواز دلشده و تصنيف وطن با شعري از سياوش كسرائي را به آهنگسازي سعيد فرجپوري در مايه اصفهان مي‌نوازند.

همایون شجریان روز دوشنبه 24 تیر در نشستی مطبوعاتی که در خانه هنرمندان برگزار می‌شود، به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ می‌گوید. در این نشست «سعید فرج‌پوری» کمانچه‌نواز گروه دستان و «محمد رفیعی» مدیر برگزاری کنسرت‌های شرکت دل‌آواز نیز حضور خواهند داشت.

 

منبع:فرهنگ و آهنگ-سایت شرکت فرهنگی هنری دل آواز


 

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و سوم تیر ۱۳۸۷ساعت 9:8 توسط فرمیر |

گروه فرهنگي؛ همايون شجريان قصد دارد همراه با گروه دستان اپرت «سيمرغ» را براساس داستان زال از شاهنامه فردوسي اجرا کند. کار ساخت آهنگسازي اين اپرت هم اکنون توسط حميد متبسم در حال انجام است. اين در حالي است که اين روزها همايون شجريان خود را براي اولين حضور مستقل اش به عنوان خواننده در ايران آماده مي کند. او قرار است در روزهاي 31 مرداد، اول، سوم و چهارم شهريور همراه گروه دستان در تالار بزرگ کشور روي صحنه برود. آنچه از کارنامه کاري همايون شجريان برمي آيد اين است که برخلاف تصور، ديدگاه هاي او در مورد موسيقي سنتي چندان منطبق با ديدگاه هاي پدر و استادش محمدرضا شجريان نيست و گام برداشتن به سوي مرزها و تجربه هاي جديد از دغدغه هاي او محسوب مي شود. شايد همکاري با گروه دستان نيز از جمله مواردي باشد که اشاره به ديدگاه هاي متفاوت او دارد. اين گروه از جمله گروه هايي است که اعتقاد دارد فرم کلاسيک رپرتوار موسيقي سنتي ايران ديگر جوابگو و منطبق با روزگار امروز ما نيست.از همين رو فرم ساز و آواز هيچ گاه در اين گروه آنچنان که در آثار محمدرضا شجريان ديده مي شود مورد استفاده قرار نمي گيرد. محمدرضا شجريان سال گذشته در پاسخ به سوال خبرنگار بي بي سي که اعتقاد داشت مخاطبان شجريان صداي تازه يي در کنسرت هاي او نمي شنوند، گفته بود؛ «من در حال گذراندن دوران بازنشستگي هستم. کساني که از ما کار نو مي خواهند سخت در اشتباهند. شيوه ما شيوه مشخصي است. نمي توانيم شيوه کارمان را عوض کنيم. همان طور که شما نمي توانيد به سعدي بگوييد که شعر غيرسعدي بگو... اينها توقعات بيجايي است که مردم از ما دارند.» او در آن گفت وگو تاکيد کرده بود؛ «از من انتظار نداشته باشيد در خودم تغيير ايجاد کنم. نسل همايون بايد اين تحول را ايجاد کند.» و حالا به نظر مي رسد همايون شجريان به دنبال عملي کردن نظر پدر است. اين ميل به تجربه کردن را در آثار گذشته او نيز مي توان پيگيري کرد. از جمله در آلبوم «نقش خيال» به آهنگسازي علي قمصري که در سازبندي آن از گيتار نيز استفاده شده بود. حميد متبسم در گفت وگو با اعتماد درباره برنامه جاري گروه دستان با همايون شجريان گفت؛ «برنامه با همايون شجريان بايد سرفصل يک دوره کاري جديد باشد. من قبلاً هم اشاره کرده ام که همايون شجريان يکي از آن چهره هاست که متوجه ياران دستان است. اعتبار او نه فقط به دليل نام خانوادگي اش بلکه به خاطر پشتوانه کاري اش ما را به همکاري با او ترغيب مي کند.» او درباره برنامه اجراي پيش رو خاطرنشان کرد؛ «اجراي پروژه تازه با او از اروپا آغاز شد و حالا در ايران و بعد در امريکاي شمالي دنبال خواهد شد. آثار اين مجموعه دوبخشي متعلق به من و «سعيد فرج پوري» است که در مايه هاي دشتي و اصفهان ساخته و طراحي شده اند. اين مجموعه در اجراي زنده برلين ضبط شده و همان گونه در دو سي دي مجزا در ايران و خارج ارائه خواهد شد.» او در ادامه تصريح کرد؛ «کار آينده من با او اپرت سيمرغ است که بر اساس داستان زال در دست آهنگسازي است. در اين اثر که پنج خواننده دارد همايون به عنوان سوليست نقش اصلي را ايفا خواهد کرد. توانايي هاي همايون شجريان نه فقط به عنوان يک خواننده بلکه به عنوان يک موسيقيدان دست و بال ما را باز مي کند و اميدواريم کارهاي متفاوتي را با او عرضه کنيم.» سال گذشته که همايون شجريان در غياب پدر در نشست مطبوعاتي کنسرت گروه «آوا» حاضر شد، نشان داد برخلاف پدر چندان از جذابيت ژورناليستي ويژه يي برخوردار نيست. در آن نشست هيچ خبري از آن دست اظهارنظرهاي جنجالي که ويژه محمدرضا شجريان است، نبود اما روي صحنه حکايت براي شجريان جوان مي تواند به گونه يي ديگر باشد. تجربيات او از آن دست تجربه هاي پرهياهو و آنارشيسم زده نشان نمي دهد. مرد آرام، آرام آرام تجربه مي کند.

 

منبع:روزنامه اعتماد

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و سوم تیر ۱۳۸۷ساعت 9:4 توسط فرمیر

این برنامه ها در تهران برگزار می شود:


- فرهنگسرای نیاوران کنسرت لی لی افشار، 13 و 14 تیر ماه، 


- تالار وحدت،گروه ژیوار، 18 و 19 تیر ماه،


-تالار وحدت، اجرای ارکستر سمفونیک تهران، 12 تا 14 تیر ماه، 


-کاخ نیاوران، کنسرت گیتار،روزهای 19 تا 21 تیر


-سالن رودکی ،کنسرت گروه کر سرایش، 20 و 21 تیر ماه


-فرهنگسرای هنر(ارسباران)کنسرت کودک و نوجوان گروه دریا 21تیرماه


- تالاروحدت ،کنسرت گروه موسیقی خنیا(به سرپرستی پری ملکی)، 20 تا 22 تیر ماه ،


-تالاروحدت، کنسرت گروه کلاژ 23 تا 25 تیر ماه


-تالار وحدت ،کنسرت پژوهشی داریوش صفوت و ژان دورینگ 29تیرماه


- تالار وحدت کنسرت لی لی افشار، 30و 31 تیر ماه، تالار وحدت

 

منبع: هنر موسیقی


+ نوشته شده در شنبه پانزدهم تیر ۱۳۸۷ساعت 10:22 توسط فرمیر |

خبرگزاري فارس: «محمدرضا شجريان» قصد دارد به همراه گروه آوا، مردادماه در سليمانيه عراق به اجراي برنامه بپردازد.

 

به گزارش خبرنگار موسيقي فارس، در اين كنسرت كه احتمالا مردادماه خواهد بود، «شجريان»به همراه گروه آوا متشكل از نوازندگاني چون مجيد درخشاني، سعيد فرج پوري، حسين رضايي‌نيا و حسين بهروزي‌نيا در دو بخش به اجراي برنامه مي‌پردازد.
در اين اجرا گروه آوا قطعات اجرايي خود را در تور آمريكا و كانادا كه همگي از ساخته‌هاي فرج پوري در دستگاه شور و افشاري و درخشاني در دستگاه ماهور بود را مي‌نوازند.
به گزارش فارس، در اين كنسرت نيز همايون شجريان، پدر را در اجرا همراهي نخواهد كرد و اين در حالي است كه اين خواننده جوان خود را براي كنسرت مستقلش در تهران كه 1 تا 4 شهريور در تالار بزرگ كشور برگزار مي‌شود، آماده مي‌كند.

+ نوشته شده در چهارشنبه دوازدهم تیر ۱۳۸۷ساعت 14:53 توسط فرمیر

ايسنا : نگذاريم بم فراموش شود؛ مهم‌تر از ساختن بم فراموش‌نكردن آنست؛ حالا نوبت ساير هنرهاست كه به بم كمك كنند! زماني‌كه زلزله بم رخ داد همه باهم گفتيم "بم را دوباره مي‌سازيم" اما بعد از گذشت زمان، زخم بم را فراموش كرده و حالا براي كمك به ساخت بم بايد به روش‌هاي تبليغاتي متوسل شويم. استاد محمدرضا شجريان، در مراسم گشايش نمايشگاه خوش‌نويسي "هم‌نوا با بم" تصريح كرد: به سبب رسالت اخلاقي كه نسبت به مصيبت‌زدگان بم داشتيم و با بهانه‌اي كه "علي‌رضا كدخدايي" هنرمند خطاط فراهم كرد، دورهم جمع شديم. دي‌ماه سال گذشته، كدخدايي، تعداد 80 تابلو خود را به من هديه كرد و من اين تابلوها را در معرض فروش گذاشتم تا درآمده حاصله صرف ساخت و تكميل پروژه‌ي "باغ هنر بم" شود.


استاد نامدار آواز ايران هدف از برگزاري اين نمايشگاه را چنين عنوان كرد ‌كه خط تنها هنري چشم‌نواز نيست، بلكه هنري است كه با زبان خاص خود معنا منتقل مي‌كند. از طرفي بارها گفته كه آواز ميراث ما را حفظ مي‌كند و بر اين باور است كه آواز و خط خويشاوند يكديگرند.


او از حاضران اجازه ‌خواست با هدف ديگرش را در غالب كنايه بيان كند. بنابراين افزود: گاه به استعاره و در لفافه از آن سخن گفته‌ام؛ ولي امروز مي‌خواهم صريح‌تر حرف بزنم، دستاوردهاي هنر ايراني و الا و در خور ستايش است و بخش‌هايي از آن نه تنها ميراث ايراني بلكه ميراث جهاني است؛ انديشمنداني چون حافظ، مولانا، فردوسي نه تنها به ايران كه به جهان تعلق دارند، من شيفته‌ي اين فرهنگم. هركس با اين فرهنگ آشنايي داشته باشد دل به آن مي‌سپارد. با اين‌حال بايد بگويم ما ايرانيان صفاتي هم داريم كه پسنديده نيست. يكي از مهم‌ترين آن‌ها فراموش است. ما ملتي فراموش كاريم، خيلي‌زود فراموش مي‌كنيم. روزي كه زلزله مهيب بم رخ داد همه خود را مصيبت‌زده دانستند. بم بخشي از تن ما بود كه زخم برداشت. همه‌ي ما درد اين زخم را بر روان خود احساس مي‌كرديم؛ به بازماندگان قول‌هاي زيادي داديم و از اين‌كه در كنار شما بم را دوباره مي‌سازيم گفتيم؛ اما رفته‌رفته درد زمان بر دل ما نشست و در مسايل روزمره خود گرفتار شديم؛ فراموش كرديم كه بم بخشي از تن ما بود و زخم بم را فراموش كرده‌ايم، اكنون به‌جايي رسيده‌ايم كه ديگر نام بم دل كسي را نمي‌لرزاند، تصوير زندگي درون كانكس‌ها اندوهي نمي‌آورد؛ صريح‌تر بگويم، ما مردم بم را فراموش كرده‌ايم؛ ما هم‌چنان فراموش‌كار شده‌ايم كه براي كمك به بم بايد به روش‌هاي تبليغاتي متوسل شويم؛ بايد ترفند بزنم تا ياد هم‌وطنان رنجيده خود بيافتم؛ اين رسم خوبي نيست.وي ادامه داد: من همواره ستايش‌گر مردم اين سرزمين بوده‌ام، ولي نمي‌توان از اين نقص فرهنگي سخني نگويم. اين نكته‌اي است كه مرا آزار مي‌دهد؛ اين روزها انگيزه‌ي من براي شركت در مراسمي از اين دست فقط ساختن "باغ هنر" بم نيست. مهم‌تر از ساختن بم فراموش‌نكردن آن است. مدت‌هاست كه در جلسات رسانه‌يي و مناسبت‌هاي مختلف مي‌گويم كه نگذاريم مردم بم فراموش شوند. مردم بم سرانجام آن را خواهند ساخت؛ فراموشي از خود ما قرباني مي‌گيرد؛ فراموشي به درون زندگي ما نفوذ مي‌كند، همه‌جا را دربر مي‌گيرد؛ در يك‌جا نمي‌ايستد، مثل موريانه از درون مي‌پوساند. اول بم را فراموش مي‌كنيم، بعد يكديگر را و حتا نزديكان خود را فراموش مي‌كنم. از ياد مي‌بريم كه در سرزميني زندگي مي‌كنيم كه بلاياي طبيعي سرشت آن است؛ چنان‌چه فراموش كرده‌ايم كه در كشوري زلزله‌خيز زندگي مي‌كنيم. آن‌گاه مصيبت در فراغ حاصل از فراموشي دستي بازتر براي يغما دارد.


او گفت: امروز اين نمايشگاه براي كمك به بم و مصيبت بم برگزار شده است گامي كه براي كمك به بم برمي‌داريم، گامي است براي گريز از فراموشي و احياي خاطره‌ي ما؛ نگذاريم مردم بم فراموش شوند، تو كز مكارم عالمي ديگري، وفاي عهد من از خاطرات به در نبري.يدالله كابلي هم گفت: شجريان يكي از تيرك‌هاي عظمت، عزت و آبروي سرزمين ايران به‌شمار مي‌آيد و نه فقط يك خواننده.


اين استاد خوش‌نويس ايراني، در مراسم نمايشگاه "هم نوا با بم" از شخصيت محمدرضا شجريان در عرصه‌ي موسيقي به عنوان دردانه‌ي آواز ياد كرد و گفت: مسأله، مسأله‌ي حركت و انديشه‌اي است كه در راه سربلندي اين مملكت برداشته‌ و قدمي است كه براي بازسازي فضاي عظيم اولين شهر باستاني ايران برداشته شده است و استاد نگاهي اسطوره‌اي به تاريخ ايران داشته‌اند و با گامي بلند قصد تجديد اين بنا را دارند.


وي گفت: اهداف آرماني استاد شجريان مرا به ياد 40سال پيش مي‌اندازند در كلاس‌هاي خوش‌نويسي در محضر استاد حسين ميرخاني؛ يادم مي‌آيد كه جان مايه‌هاي فكري و انديشه‌هاي بلند ايشان درباره‌ي آواز از يك جذابيت و محبوبيت نزد استاد ميرخاني برخوردار بود، به‌طوري كه زماني كه استاد به مسافرت مي‌رفت، شجريان مسؤوليت اداره‌ي موسسه‌ي استاد سيدحسين را عهده‌دار بود.


به تعبير او، دو هنر است كه مستقيما به سرچشمه‌ي فيض متصل‌اند، خوش‌نويسي و موسيقي آوازي كه در هردو مطرح‌اند، شجريان يكي از تيرك‌هاي عظمت، عزت و آبروي سرزمين ما به‌شمار مي‌آيند و نه فقط يك خواننده؛ او يك منشور چند وجهي‌ است در بعد ادب و اخلاق و در بعد ميهن‌پرستي و در بعد رسالت‌هايي كه در كار موسيقي داشته است.


او تاكيد كرد: استاد محمدرضا شجريان جدايي از موسيقي به عنوان انساني بزرگ و انساني صاحب انديشه در تاريخ مملكت ما باقي خواهد ماند.


كابلي گفت: اعتقاد دارم كه هيچ اثر هنري پديد نمي‌آيد مگر اين‌كه هنرمند صاحب اثر پشت تلاش خود اين نگاه مالامال از عشق و اين نگاه‌هاي لبريز از شوق را شاهد باشد، بنابراين ما شاهد هستيم كه درهمين هفته گذشته بيش از 30 هزار نفر مشتاق ديدن استاد و شنيدن آواز او بودند در هر هفته‌اي هم اگر اين برنامه تا آخر سال تكرار شود اشتياق در دل مردم بزري است كه كاشته شده و اجتناب‌ناپذير است.


وي بيان كرد: گمان مي‌كنم صداي دلنشين استاد شجريان نگاهي اهلي است بر حنجره‌ي وجود او، ديگر فقط صحبت دست نيست، دست و دل و وجود دل در كارند؛ اميدوارم اين نيت خير استاد شجريان با كمك و همت عالي ملتي كه هم‌چنان به‌وجود استاد شجريان اعتقاد دارند برقرار بماند.
علي جمشيدي - مدير گالري شمس - نيز در سخناني ابراز كرد: مجموعه حاضر، مجموعه‌ي خوش‌نويسي‌هاي استاد كدخدايي شامل 80 اثر است كه 20 اثر آن مربوط به برادران هنرمند صحراگرد است و فردا به‌مجموعه‌ آورده مي‌شود. مضمون‌ آثار كدخدايي تماما براساس اشعاري است كه توسط استاد شجريان طي 50 سال به‌صورت آواز برگزار شده است.وي ادامه داد: قرار است كه اين نمايشگاه، نمايشگاه فروش همتِ عالي باشد كه بتواند جريان‌سازي شود براي كمك به باغ هنر بم و اميدوارم اين يك اتفاق يك‌بار نباشد و نهادينه شود و هرسال بتوانيم براي كمك به بم نمايشگاه داشته باشيم.


جمشيدي خاطرنشان كرد: اين همت بزرگي را كه استاد داشت كار تازه‌اي نيست؛ هنرمندان براي كارهاي خيريه همواره گام برمي‌دارند ولي چهره‌ي اين حركت به‌خاطر شجريان خاص است.


وي بيان كرد: در مورد قيمت آثار بحث‌هاي زيادي بود كه كارشناسي شود، ما قيمت آثار را براساس كارشناسي مجموعه و گالري شمس و اساتيد به‌صورت ليست قيمت ارايه مي‌كنيم و اميدواريم كه استقبال به‌صورت همت‌عالي باشد، مجموعه‌هاي مثل فرهنگستان، كلكسيونرهاي خصوصي از اين آثار استقبال و خود را كانديداي خريد كردند.


به گفته‌ي‌ او، قرار است كه به خريداراني كه به اين جريان كمك كنند لوح تقديري از سوي شجريان هديه مي‌شود؛ ضمن اين‌كه اين مجموعه به‌صورت كتاب نفيس در قطع رحلي چاپ مي‌شود و اسامي خريداران و قيمت خريداري شده زير اثر قيد خواهد شد؛ ضمنا در يك بسته‌بندي آثار منتخب نمايشگاه چاپ شده كه در معرض عموم بوده و عوايد حاصل از فروش آن‌ها ‌هم براي كمك به باغ هنر بم است.


وي ابراز اميدواري كرد كه با استقبال مادي و معنوي بتوان اين حركت را نهادينه كرد و بتوان هر ساله در همين‌ مكان مراسمي براي كمك بم داشته باشيم.


-به گزارش ايسنا، نمايشگاه آثار خوش‌نويسي علي‌رضا كدخدايي اهدايي به استاد آواز ايران از هشتم تيرماه‌جاري در فرهنگسراي نياوران ادامه دارد.


-اين نمايشگاه شامل 80 اثر خوش‌نويسي است كه علي‌رضا كدخدايي آن‌ها را كتابت كرده است.


-او آثار كتابت شده را از ميان 50 سال فعاليت استاد شجريان در حوزه‌ي آواز و تصنيف انتخاب و به رشته‌ي تحرير درآورده است.


-آثار عرضه‌شده در اين نمايشگاه با قيمت‌هاي "همتِ عالي" درنظر گرفته شده است كه صرف ساخت و تكميل پروژه‌ي "باغ هنر بم" خواهد شد.


-در مراسم افتتاحيه امضا و عكس يادگاري گرفتن ار استاد نامي آواز ايران بيش از سه ساعت به‌طول انجاميد.


-طبق اعلام جمشيدي به خبرنگار ايسنا، در اين مراسم 100ميليون تومان اثر به‌صورت نقدي به‌فروش رسيده و 50 ميليون تومان هم اثر براي فروش رزرو شده است. گران قيمت‌ترين تابلو با همت عالي 20ميليون تومان خريداري شد.


-استاد كابلي تابلوي "سياره‌ي عشق" از مجموعه‌ي شخصي را به استاد شجريان اهدا كرد و او هم تابلو را براي فروش در جهت كمك به بازسازي بم قرار داد.

***************************

موضوعات مرتبط:

شجريان : تنها 20 درصد هزينه‌هاي ساخت «باغ هنر بم» تأمين شده است

****************************

منبع:هنر موسیقی

+ نوشته شده در شنبه هشتم تیر ۱۳۸۷ساعت 20:49 توسط فرمیر |

مجید درخشانی نوازنده تار گروه موسیقی "شهناز" با بیان این مطلب در خصوص چگونگی برقراری ارتباط دو سویه بین رسانه وهنرمند گفت : گروههای موسیقی جوان در بدو ورود به عرصه موسیقی از طریق رسانه ها به مخاطب و جامعه هنری معرفی و رفته رفته شناخته می شوند و یا حتی هنرمندان سرشناس هم از همین طریق مورد ارزیابی قرار می گیرند بنابراین به نظر من چگونگی حضور نماینده رسانه ها در کنسرت اخیر استاد شجریان بیشتر یک سوءتفاهم است.


وی درادامه افزود : زمانی که یک گروه موسیقی کنسرتی را در دو یا سه شب می گذارد تنها چهارهزارنفر موفق به دیدن کنسرت می شوند ولی این تعداد کافی نیست به همین دلیل حضور رسانه ها به عنوان پل ارتباطی بین هنرمند با مخاطب بسیار موثر است چرا که گروه جوانی مثل "خورشید" از طریق رسانه ها شناخته و ارزیابی شد. از همین رو، وجود رسانه های خبری در پیشرفت یک گروه و ارزیابی اثر یک هنرمند نه تنها موثر بلکه لازم و ضروری است نقد درست و کارشناسی و یا یک اطلاع رسانی به جا در موفقیت و یا عدم موفقیت گروههای موسیقی تاثیر دارد و در برخی موارد مسیر کار یک هنرمند را تغییر می دهد.


عضو گروه موسیقی "شهناز" در ادامه خاطرنشان کرد : برای اولین است که استاد شجریان با گروه جوانی چون " شهناز" همکاری می کند و انعکاس این مطلب می توانست امید وانگیزه در جوانهای فعال در عرصه موسیقی ایجاد کند ولی متاسفانه آنگونه که باید این کنسرت از طریق رسانه ها منعکس نشد. البته این سئوال برای خود من پیش آمد که آیا خبرنگاران به این کنسرت دعوت شده اند یا خیر و وقتی که جویا شدم پاسخ مثبت شنیدم ولی وقتی اخبار این کنسرت را به طور محدود در برخی خبرگزاریها و یا سایتها خواندم متوجه شدم که  خبرنگاران دعوت نشده اند چون اگر دعوت شده بودند این کنسرت به خوبی پوشش خبری داده می شد.


مجید درخشانی در پایان به مشکلات فنی این کنسرت اشاره کرد و گفت : بزرگترین مشکل موجود در این کنسرت مسئله صدای سالن بود که متاسفانه بعد از چند شب اجرا هنوز هم این مشکل حل نشده است اما با این اوصاف اجرای اعضای گروه "شهناز" بسیار خوب بود و از سوی دیگر حضور استاد شجریان بسیار متفاوت بود و همچنین صدای ایشان بیش از گذشته در اوج بود.

منبع:خبرگزاری مهر

***************************************

مطالب مرتبط:

شجريان از رشد كيفي موسيقي سنتي گفت

دعوت گزینشی و سعه صدر استاد شجریان

+ نوشته شده در جمعه هفتم تیر ۱۳۸۷ساعت 11:4 توسط فرمیر

در نشست رسانه‌اي كه ظهر امروز با حضور محمدرضا شجريان ، يونس شكرخواه مشاور مطبوعاتي شجريان، محمد رفيعي مسؤول برگزاري كنسرت شجريان و مژگان شجريان در موسسه فرهنگي هنري آسمان فرهنگستان هنر برگزار شد، شجريان در پاسخ به اين سوال كه با وجود ناتمام بودن پروژه باغ هنر بم چرا عوايد اين كنسرت به آرامگاه شمس تبريزي اختصاص مي‌يابد، گفت:ما همچنان براي بم نياز به كمك داريم و متاسفانه كمك‌هاي دائمي نيز به ما نمي‌رسد. در واقع كارهاي‌مان در حالت تعطيل است چرا كه زمان احداث اين پروژه هزينه كل ساختمان 5/2 ميليارد تومان تخمين زده شده بود در حالي كه با افزايش قيمت‌ها در ساخت و ساز اين مبلغ به 5/5 ميليارد تومان رسيده و اين در حالي است كه تاكنون كمك‌هاي مالي مردم براي احداث اين پروژه به يك ميليارد هم نرسيده است.
وي با بيان اينكه قرار نيست ما براي بازسازي آرامگاه شمس كمك مالي داشته باشيم، اظهار داشت: تنها هدف ما يادآوري بنياد شمس تبريزي است. چرا كه دلمان مي‌خواهد مردم با اين مرد با انديشه و عرفان بيشتر آشنا شوند و ما نيز بتوانيم نام بزرگان‌مان را گرامي بداريم.
شجريان در خصوص انتخاب گروه جوان شهناز، افزود: اجرا با اين گروه، دليل جدايي من از گروه آوا و حتي عليزاده و كلهر نيست چون من از اين هنرمندان جدا نشده‌ام، بلكه از آنجا كه هنرمندان دوست دارند در زمان‌هاي مختلف با هم كار كنند، بر اين اساس من هم هر چند وقت يكبار سعي مي‌كنم گروه جديدي را انتخاب كنم.
وي ادامه داد: موسيقي ايران، بر روي تك‌نوازي و خوانندگي مي‌چرخد اما از آن جايي كه ايراني‌ها هميشه مي‌خواهند اركسترهاي بزرگي تشكيل شود، من نيز به درخواست «مجيد درخشاني» به خاطر تنوع در كارم اين گروه را به خاطر ارادتي كه به استاد شهناز دارم با اين نام تشكيل دادم.
شجريان با اشاره به اجراي خارجي اين گروه، گفت: متاسفانه ما براي اجرا با اركسترهاي بزرگ در خارج از كشور حرفي براي گفتن نداريم چراكه آنجا اركسترها به قدري قوي هستند كه ما جوابگوي آنها نيستيم. از طرف ديگر موسيقي ايراني به خاطر بداهه نوازي و تكنوازي در دنيا مخاطب دارد بر اين اساس ما گروه‌هاي كوچكتري را براي اجرا به خارج از كشور مي‌بريم.

* ما در تونلي هستيم كه هيچ راه برگشتي نداريم
اين خواننده با بيان اينكه گروه آوا به قوت خودش باقي است، بيان داشت: ما با اين گروه در خارج از كشور، باز هم كنسرت خواهيم داشت در مقابل اين گروه جديد نيز از همه نظر مورد تاييد من است و چهار ماه است كه تمرينات خودشان را براي اين كنسرت انجام دادند. در اين چند شب اجرا نيز از كارشان بسيار راضي بودم اما به جهت مشكلات فراوان صدابرداري نتوانستيم كار خوبي را به مردم ارائه كنيم، اما در آينده احتمال افزودن سازهاي ديگر به اين گروه وجود دارد تا بتوانيم آن را مجهزتر كرده و از آهنگسازان بزرگ، قطعاتي را براي اجرا دريافت كنيم.
وي درباره برگزاري كنسرت با بزرگاني چون عليزاده، مشكاتيان و... گفت:تاكنون براي اين اجرا برنامه‌ريزي نشده اما امكانش هميشه فراهم است. اما اين را هم بايد در نظر گرفت كه همه بايد بخواهند. ما مشكلات اساسي با هم نداريم و دوستي‌مان همچنان حفظ است و هيچ بعيد نيست من با مشكاتيان ، لطفي، عليزاده ، پيرنياكان و ... برنامه‌اي داشته باشم.
شجريان در عين حال گفت: اما اين نكته نيز وجود دارد كه اگر ما در دوران جواني در كنار هم كار كرديم، حال و هوايي داشتيم كه هم اكنون ممكن است آن حال و هوا نباشد و به عقيده من، تكرار آن برنامه‌هاي قبل، محال است چرا كه در هر كار هنري اتفاق تازه‌اي مي‌افتد و به جايي مي‌رسيم كه ديگر راه برگشتي نداريم در واقع ما در تونلي هستيم كه هيچ راه برگشتي نداريم.


* اين شاگردان اساتيد آينده موسيقي هستند
شجريان تصريح كرد: من به جوانان بيشتر بها مي‌دهم تا بتوانم آنها را معرفي كنم چرا كه اين شاگردان اساتيد آينده موسيقي هستند.
شجريان با اشاره به اينكه من به آينده موسيقي ايران خوش‌بين هستم ،اظهار داشت: حدود 20 سال پيش به اندازه اكنون آنقدر هنرجوي موسيقي به چشم نمي‌خورد اما بعد از گذشت اين همه سال، شاهد اين هستيم كه هنرجويان با استعداد يكي پس از ديگري به صحنه مي‌آيند، به طوري كه هم اكنون تعداد اين افراد به 200 برابر رسيده است.
وي ادامه داد: در زمان‌هاي گذشته من با تأسف خودم را به عنوان خواننده معرفي مي‌كردم اما سال‌ها با عشق و علاقه كار كردم تا بتوانم اين هنر را حفظ كنم. در حال حاضر نيز تمام ابعاد موسيقي از جمله سازسازي، تك‌نوازي و ... رشد خودش را كرده و اين نويدي براي ما و جامعه است كه موسيقي ميرا نيست بلكه زنده و آفتابش جاودانه است.


* برپايي كنسرت ما هميشه با شايعاتي همراه مي‌شود
به گزارش فارس، در ادامه اين نشست شجريان در خصوص برخي مشكلات كنسرتش گفت: برپايي كنسرت ما هميشه با شايعات و ضد و نقيض‌هايي همراه مي‌شود و با مطرح شدن آنها حقايق گم مي‌شود، اما به طور كلي مشكلاتي كه بيشتر در كنسرت‌هاي من اتفاق مي‌افتد صرفا به خاطر اشتياق زياد مردم است و ما نمي‌توانيم اين خواسته را به دليل مشكلات زياد به آساني حل كنيم.
وي ادامه داد: تنها اميدوارم دست‌اندركاران و شهرداري‌هاي كشور سالن‌هاي متعددي را براي كنسرت احداث كنند چرا كه هر سالني ، سالن كنسرت نيست و ما اين امكان را نداريم كه بتوانيم در مكان‌هاي مختلف اجرا داشته باشيم.
استاد آواز ايران بيان داشت: متاسفانه در ايران تنها تالار بزرگ كشور پاسخگوي تعداد زياد مخاطبان است و اين تالار نيز از نظر آكوستيك فوق‌العاده بد است و ما نمي‌توانيم به درستي جوابگوي مردم باشيم چرا كه دستگاه‌هاي صوتي ، سالن و ... استاندارد نيستند.


* من در دهه 50 هم مشكل فروش بليت داشته‌ام
در ادامه اين نشست، رفيعي مسئول برگزاري اين كنسرت در خصوص فروش اينترنتي بليت‌ها گفت: اولين تجربه ما در اين نوع فروش براي كنسرت همنوا با بم بود و با اين ديد براي كنسرت‌هاي بعدي در حجم وسيع‌تر برنامه‌ريزي كرده‌ايم چرا كه مي‌خواستيم ديگر صف‌هاي طولاني براي فروش بليت تشكيل نشود كه به دنبال آن برخي از مشكلات نيز حل شود، البته نظر استاد نيز بر اين است كه بليت‌ها عادلانه و در طيف وسيعي توزيع شود، اما به هر حال هر كاري مشكلات خاص خود را دارد اما اين نبوده كه بليت‌هاي خريداري شده از طريق اينترنت به دست كسي نرسيده باشد.
شجريان نيز در اين‌باره گفت: مشكل‌ترين كارها براي ما صرف‌نظر از سالن‌ها ، ارائه بليت به شكل عادلانه بين مردم بوده ولي هر بار هر كاري كرديم عده‌اي از آن ناراضي بودند من از سال 1350 كنسرت‌هايم را شروع كردم و از همان زمان نيز مشكلات فروش بليت را داشته‌ام.
وي با اشاره به فروش گيشه‌اي اظهار داشت: متاسفانه در فروش گيشه‌اي عده‌اي سودجو تعداد زيادي بليت خريداري مي‌كردند و در كنار اينها نيز افرادي از مراكز فروش بودند كه تعدادي بليت را براي مجموعه خود بر مي‌داشتند و اين عامل بازار شديد سياه بليت را فراهم مي‌كرد.به طوري كه حتي اين افراد بليت‌ها را در مقابل در تالارها به نام دل‌آواز 2 به قيمت گزاف مي‌فروختند.


* نوار كنسرت از ماه‌ها پيش در استوديو ضبط شده است
وي در خصوص شرايط برگزاري اين كنسرت گفت: من تا 11 شب قبل از كنسرت نمي‌دانستم كه فردا اين برنامه برگزار خواهد شد يا نه و دست‌اندركاران تالار ساعت 10 صبح اجازه ورود را به ما دادند و در اين مدت كوتاه توانستيم طراحي دكور و تنظيم صدا را انجام دهيم.
شجريان در خاتمه خاطر نشان كرد: نوار اين كنسرت از ماه‌ها پيش در استوديو ضبط شده و هم اكنون نيز در حال ميكس آن براي انتشار هستيم.

 

منبع:خبرگزاری فارس

+ نوشته شده در جمعه هفتم تیر ۱۳۸۷ساعت 10:59 توسط فرمیر